Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Кметовете на Троян и Елин Пелин коментират бъдещия бюджет в ефира на „България Он Еър“

Кметовете на Троян и Елин Пелин коментират бъдещия бюджет в ефира на „България Он Еър“

14.11.2023
Кметовете на Троян и Елин Пелин коментират бъдещия бюджет в ефира на „България Он Еър“

"Преговорите между Националното сдружение на общините и финансовия министър и неговия екип се състояха в петък. Това, което си казахме, е, че бюджетът, който виждаме, има определени проблеми, които бихме искали да не виждаме в окончателния му вариант. Добрите новини са свързани с това, че имаме общ ръст на държавните трансфери в обем 11%, или 796 млн. лв. Става дума за средства, които използват общинските бюджети като касички. Идват пари от държавния бюджет за образование - отиват в училищата. Ние не бихме могли да отговорим на гражданите за решаването на специфичните проблеми на общините", каза зам.-председателят на УС на Националното сдружение на общините в Република България и кмет на Троян Донка Михайлова за предаването "България сутрин". Тя сподели, че от Асен Василев кметовете са поискали ръст на парите за местните дейности. "Договорихме допълнително 60 млн. Лв. За съжаление, тези средства не ги виждаме в публикувания в петък вечерта проект на бюджета. Говорихме и за това, че е необходимо известно увеличение на средствата за общинска администрация. С оглед на това, че над 1000 наместничества, вече са кметства, с промяната на закона, и възнагражденията за новите кметове на населени места би трябвало да бъдат предвидени в бюджета, уточнява Михайлова.

Добрата новина, според нея, е Фондът за инвестиционни проекти на общините, който по уверенията на финансовия министър ще разполага с  1 млрд. лв. през 2024 г. „Никога в българските общини в рамките на една година не са влизали толкова средства за инвестиции. Тази новина ни радва изключително много. Ние последователно сме защитавали средствата, че те трябва да бъдат разпределяни по справедлив начин и да достигнат до всички“, казва пред медията Донка Михайлова и уточнява: „Това не са пари за кметовете, а пари, които да отговорят на потребностите на гражданите от добри улици, водопроводи, пътища – добро качество на живот. Този фонд трябва да позволява всяка община да реализира чрез него своите приоритети. Всяка община да защити най-важните за своите граждани обекти.“ Според нея средствата трябва да бъдат разпределени по справедлив начин и трябва да стигнат до всички български общини.

Кметът на община Елин Пелин и член на УС на НСОРБ Ивайло Симеонов подчерта, че проблемите са много. "Ние все още не можем „да излезем от земята“. Цялата подземна инфраструктура е в критично състояние в по-голяма част от общините. Всички граждани трябва да ползват нормални и сходни по качество услугите. Всеки път говорим за справедливост, но никой не казва какви са критериите и как може да се стремим към нея“, отбелязва Симеонов. Според него всичко, което е под земята, трябва да бъде свършено приоритетно и това на първо място е ВиК мрежата. Вече  8 години, след окрупняването във ВиК сектора, лъжат общините, че ще имат инвестиции, които ще ни позволят да излезем „над земята“. Не малко проекти за улици и пътища бяха в риск, заради недовършени водопроводни мрежи, припомня кметът на Елин Пелин.

Симеонов припомни, че има не малко общини, където проблемът с водния режим все още не е решен. "Това е абсолютно немислимо за страна членка на ЕС. Трябва да се погледне 10 години назад и ще се види в кои общини е инвестирано, ще стане ясно, че са били по-близки до всяко едно от правителствата. Най-големият проблем на държавата е, че ние нямаме национална доктрина. Всеки ден решаваме проблемите на хората, не може да се оправдаваме, че нямаме бюджет. Дори ромите не живеят ден за ден, докато държавата няма дългосрочна концепция, изразена в бюджета", подчертава Симеонов. Той е категоричен, че без дългосрочно бюджетиране никога няма да бъде постигната стабилност. Възможност за планиране с по-далечен хоризонт може да даде финансовата децентрализация. Той е на мнение, че общините трябва да разполагат с ресурса, който самите граждани генерират.

По отношение на коментираната през последните дни тема за повишаването на данъчните оценки на имотите, Ивайло Симеонов изтъкна: „Притеснението на хората не е дали ще се вдигнат данъците. Данъка на сградите в селата е по 10 лв. годишно. Проблемът е, средствата, които хората дават като данъци, да бъдат разходвани според техните потребности и с  нужното качество“. Той даде и убедителен пример: всеки месец почти всяко домакинство плаща по 30 лв. за интернет и кабелна телевизия и 20 ст. на общината за всичко останало, от което зависи качеството на живота.

"Става дума за проблем, който Националното сдружение на общините не поставя от днес - за данъка върху сградите. В момента данъкът върху сградите се формира на база данъчна оценка на имотите от 2008 година. Много отдавна ние казваме, че това не е справедливо, защото данъкът върху доходите не се формира на база на доходите на гражданите от 2008 година, а на база на доходите на хората от актуалната година. Поставихме въпроса за по-справедливо решение", каза кметът на Троян Донка Михайлова.

За бюджета не трябва да се говори популистки, смятат кметовете. Той не се различава драстично от предходни държавни бюджети, но онова, което е необходимо за да бъдат постигнати реални резултати, е необходимостта от ясни приоритети пред държавата, които бюджетите да гарантират.

Гледайте целият разговор във видеото.