Делегатите от 36-те общини от Северния централен район за развитие издигнаха своите кандидати за членове на УС на НСОРБ. Районът обхваща областите Велико Търново, Габрово, Разград, Русе и Силистра и включва 3 големи общини с население над 50 000 жители, 8 средни общини и 25 общини с под 15 000 жители. Те изпращат общо 72-ма делегати в Общото събрание на НСОРБ, чието редовно годишно заседание ще се проведе на 27 и 28 февруари т.г. в София.
Делегатската квота на Северния централен район съставят 36-ма кметове, 34-ма председатели на общински съветници. До момента само две общини от региона не са определили свои делегати във висшия форум на НСОРБ.
Издигането на кандидати за членове на УС на НСОРБ следва принципите, заложени в Устава и Правилника на Сдружението: да бъдат представени както кметове, така и председатели на Общински съвети; представителството на политическите сили да отразява резултатите от последните проведени местни избори в региона; да включва представители на малки, средни и големи общини и справедливо да отразява участието на жените и мъжете в местната власт. Всеки 12 общини имат един представител в управителния орган на НСОРБ, съгласно приетите правила. Общините от Северния централен район за планиране издигат трима кандидати.
В проектолистата бяха предложени:
Даниел Панов – кмет на община Велико Търново
Добрин Добрев – кмет на община Разград
Белгин Шукри – кмет на община Исперих
Белгин Шукри, кмет на община Исперих, член на УС на НСОРБ в мандат 2019 – 2023
От 1996 г. работя в община Исперих, бил съм народен представител, а от 2019 г. съм кмет на община Исперих. Имах честта да бъда член на УС на НСОРБ и зная колко сили дава на една организация единството. В нашата работа никога не е имало разделение на малки и големи общини, разделение по партиен принцип, за което благодаря на председателя на Управителния съвет. Той успя да изгради екип и да ни обедини в работата в интерес на общините. Да си член на УС трябва да си екипен играч. Това разбиране на всички колеги ни позволи да постигнем много за всички общини. Благодаря и на експертите от НСОРБ за стабилната основа и убедителните аргументи на нашите настоявания. Готов съм да продължа със същата убеденост да работя за всички общини.
Даниел Панов, кмет на община Велико Търново, председател на УС на НСОРБ в мандат 2015 – 2019 и 2019 – 2023
Помня разделението, пристрастията и разгорещените спорове в ръководството на НСОРБ. Това, в което винаги съм бил убеден, че трябва да бъдем обединени, за да постигнем повече за своите граждани.
Първото сериозно постижение извоювахме през 2016 г. заедно с колегите – кметовете на Троян Донка Михайлова, на Димитровград – Иво Димов, на Кърджали – Хасан Азис, на Бургас – Димитър Николов. Това бяха промените в Закона за нормативните актове, които направиха общините неделима част от законодателния процес. По-късно такава норма беше заложена и в Правилника на Народното събрание. Успяхме заедно и НСОРБ вече е възможност гласът на всеки кмет да бъде чут на най-високо ниво в държавата.
Години наред се борим за финансова децентрализация, водили сме разпалени преговори, спорове. През 2022 г. успяхме да постигнем близо 500 млн. лв. да бъдат насочени за инвестиционни проекти на общините. Тази година, за първи път в историята, в ЗДБРБ всеки приоритетен общински проект е записан конкретно и за него е осигурен бюджет.
Единството, разбирателството и диалога бяха най-важното, което постигнахме в ръководството на НСОРБ. Аз винаги съм бил убеден в смисъла и силата на надписа, който до днес стои на фасадата на търновското читалище „Надежда“ – „Съединението прави силата“. Ще работя да продължим да бъдем обединени и да се водим от приоритетите на гражданите.
Добрин Добрев, кмет на община Разград
Благодаря за номинацията, съзнавам колко голяма е отговорността, както към Вас, така и към моите предшественици, които са дали много за утвърждаването на НСОРБ. /Кметът на Разград Венелин Узунов е бил председател на УС на НСОРБ, а в предходния мандат разградския кмет Денчо Бояджиев председателстваше Контролния съвет на организацията/. Смятам, че кметската институция, фигурата на кметът трябва да бъде надпартийна, да бъде обединител. Хората от общността трябва да работят заедно за просперитета. Моят основен мотив е да допринеса за консенсуса в работата на НСОРБ. Водещи за мен ще бъдат принципите на законността и колегиалността, ще работя с всички представители на общините за да подобряване на нормативната рамка, за решаване на възникващите казуси, за подобряване състоянието на общините – стожер на държавността .
Делегатското събрание на общините от Северния централен район не издигна кандидат за член на Контролния съвет на НСОРБ.
Предложените кандидати ще бъдат гласувани от Общото събрание на НСОРБ.


png.png)






