Във Виена тече 13-ото издание на Форума за Дунавската стратегия. Мащабното събитие по традиция се организира от страната, която е ротационен председател на Дунавската стратегия и в момента това е Австрия. Тя пое щафетата от Словения и ще я предаде на Босна и Херцеговина, след което държавите ще се редуват по азбучен ред, информира БНР.
Форумът беше открит от кмета на Виена Михаел Лудвиг, който подчерта, че „Дунав е в ДНК-то на виенчани, а в икономически план Дунавската стратегия е спомогнала много за факта, че Виена със своите вече над 2 милиона жители е пети по големина град в ЕС и втори сред немскоговорящите градове, с над 40 000 нови работни места след 2021 и повече стартъпи, отколкото някога сме очаквали “.
Специално видео обръщение към участниците в конференцията отправиха еврокомисарят по кохезионните въпроси и реформите и министърът на селското стопанство, горите и мениджмънта на водите на Австрия. Беше подчертано, че Дунав един от двигателите на икономиката в града, но и неизменна част от културата и облика на градовете по бреговете на реката.
Дунав преминава през 14 държави със своите 2850 километра. Девет от тях са държави-членки на ЕС, а пет са в предприсъединителен етап. Дунав е важен фактор за живота на над 112 милиона европейци.
Успоредно с Форума за Дунавската стратегия, във Виена се събират и министрите на външните работи на ЕС.
„Можем да кажем, че Дунавската стратегия е като умален модел на общата картина в Европа и често именно оттук тръгват идеи и политики, които се тестват и после прилагат на всички нива“ – припомни Николаус Маршик, който отговаря за европейските въпроси в австрийското правителство.
За първи път в рамките на Дунавския форум бе предвиден панел под надслов „Кметовете говорят“, в който седем кметове споделиха какви са най-големите проблеми и предизвикателства за градовете, които ръководят.
Сред тях, редом с кметовете на Будапеща, Виена, Загреб, Сараево, Кишинев и Одеса, беше и кметът на София. В своята презентация Васил Терзиев подчерта, че едно от най-важните неща за него е да върне на гражданите вярата в тези, които ги управляват, за да могат да участват активно в създаването на градските политики.
„Пътят към това е пълната прозрачност при взимането на решения и разбираемото поднасяне на информацията на гражданите, като винаги се разяснява защо се прави даден проект и каква е следващата стъпка. Друга ключова за мен посока е децентрализацията и решението на проблемите от тези, които са най-близо до тях. Затова районните кметове трябва да имат повече инструменти за действие, така ситуациите ще се разрешават без забавяне“ – каза той.
Участието на бизнеса, на хората, на неправителствените организации в процеса на взимане на решения за града – това са целите пред кмета на София.
Кметът на Загреб отбеляза ниската активност при избори и недостатъчното участие на гражданите като проблем и заяви, че негов приоритет е прилагането на Зелената сделка да е път за преодоляване на неравнствата, а кметицата на Сараево определи качеството на въздуха като ключова тема за своя град, кметът на Одеса подчерта колко важен е бил Дунав като свързващ път за износ на стоки за Украйна при затварянето на черноморските пристанища.
Форумът във Виена продължава с представяне на успешни проекти, свързани с различните параметри на Дунавската стратегия, която е свързана с всички важни теми на нашето време – от сигурността до образованието, от културата до транспортната свързаност и зеления преход.


png.png)






