Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова беше удостоена с най-престижната награда за културен туризъм в България

Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова беше удостоена с най-престижната награда за културен туризъм в България

09.10.2024
Кметът на Община Казанлък Галина Стоянова беше удостоена с най-престижната награда за културен туризъм в България

Кметът на община Казанлък Галина Стоянова получи специалното отличие за личност с цялостен принос в развитието на културния туризъм. Наградата се връчва от организационния комитет на Международно изложение "Културен туризъм", което вчера бе официално открито във Велико Търново.

Сред  мотивите за престижната награда са усилията на Галина Стоянова през последните две години за спасяване на статута на розовото масло.

Благодарение на активните политически и дипломатически контакти и взаимодействие с българските депутати в Европейския парламент бе постигнато изключително важното за розопроизводителите и за авторитета на страната ни решение:  Българското розово масло няма да попада в обхвата на европейския Регламент за класификация, етикетиране и опаковане на химикали (CLP). Специален текст залегна в споразумението между Европейския парламент и Съвета по повод новите правила на ЕС, които предвиждаха етеричните масла да бъдат определяни и обозначавани като опасни за здравето, изтъкна при представянето на наградата доц. д-р Соня Алексиева.

Европейската комисия публикува предложението за изменения на регламента CLP в края на 2022 г. За потенциалната опасност българското розово масло да попадне под правилата за контролиране на химическата индустрия сигнализира кметът на Казанлък Галина Стоянова, споделяйки писмо на кмета на побратимения на Казанлък френски град Граас – Жером Вийо. Той инициира учредяването на Асоциация на кметовете на европейските градове, в чиито региони се произвеждат етерични масла.

В началото на март 2023 по покана на Андрей Новаков в Европарламента в Брюксел пристигнаха кметът на Казанлък Галина Стоянова, бившият земеделски министър Десислава Танева и бившият изпълнителен директор на Държавен фонд „Земеделие“ Васил Грудев. Те проведоха среща с докладчика по Регламента Мария Спираки и с тогавашния български еврокомисар Мария Габриел.

През месец май всички български евродепутати се обединиха в обща позиция за защита на българското розово масло и внесоха искане в Регламента CLP да бъдат изтрити всички текстове, които разглеждат етеричните масла като химична смес. Искането за изменение беше подкрепено от депутати от пет европейски държави: Франция, Испания, Италия, Румъния и Хърватия.

През септември 2023 г. Община Казанлък организира в Европарламента събитие, на което представи историята на розопроизводството и процеса на дестилация по стара утвърдена традиция, която по никакъв начин не включва използването на химикали.

Представена бе и изключителната изложба “Българските розотърговци. Родова памет на Казанлък“ за историята на розопроизводителите, покорили със своята продукция във времето най-престижните европейски изложения.

Кметът Галина Стоянова се обърна към евродепутатите с думите: „Тук сме от името на всички българи, които пазят тази традиция в семействата и домовете си, да Ви призовем: Знайте! Когато гласувате регламента за розовото масло, Вие гласувате за това то да ни надживее или да сложите край на една традиция, която определя нашата идентичност.“

 “Борбата за нашата идентичност, представлявана в света от най-качественото българско розово масло, не е приключила. В община Казанлък сме поели отговорността на държавата и сме възложили на български учени в Софийския университет да докажат естествения произход и здравословните качества на маслото. Резултатите от техните протоколи ще ни послужат за следващия етап от защитата пред новите евродепутати”, заяви кметът на Казанлък Галина Стоянова при награждаването.

Международното изложение „Културен туризъм“ бе открито от кмета на община Велико Търново и председател на УС на НСОРБ Даниел Панов и министъра на туризма Евтим Милошев.

Казанлък участва във форума с туристическите си пакети за Празника на розата 2025г. и Археокомплекса “Светът на траките”.

/КЦ/