Регионалният съвет за развитие на Северен централен регион за планиране проведе редовно присъствено заседание под председателството на кмета на Габрово Таня Христова. За неин заместник бе избран кметът на Велико Търново Даниел Панов, председател на УС на НСОРБ.
На заседанието бяха номинирани и избирани представители на РСР в Комитетите за наблюдение на Споразумението за партньорство и на програмите, съфинансирани от ЕФСУ, за програмен период 2021 – 2027 г.
Титуляр на Комитета за наблюдение на програма „Развитие на човешките ресурси“ ще бъде председателят на Общинския съвет в Силистра Димитър Трендафилов.
Зам.-представител за програма „Образование“ ще бъде кметът на Разград Добрин Добрев. Кметът на Габрово Таня Христова ще ръководи Програмата за околната среда, а нейните заместници ще бъдат кметовете на Сливо поле и Силистра – Валентин Атанасов и Александър Сабанов.
Зам.-представител на Програма „Конкурентоспособност и иновации в ще бъде кметът на Бяла Димитър Славов.
Програмата за техническа помощ ще бъде под наблюдението на кмета на Две могили Божидар Борисов като зам.-представител.
Кметът на Русе Пенчо Милков ще ръководи процеса по наблюдение на изпълнението на Програмата за морско дело, рибарство и аквакултури. Негови заместници ще бъдат кметовете на Сливо поле и Цар Калоян – Валентин Атанасов и Дауд Аляовлу.
Кметът на Елена Дилян Млъзев е определен за титуляр по програмата за научни изследвания, иновации и дигитализация, а негов заместник ще бъде кметът на Русе Пенчо Милков.
Заместник-представител на фонд „Вътрешна сигурност“ и инструмента за финансово подпомагане на управлението на границите и визовата политика ще бъде кметът на Две могили Божидар Борисов.
Кметът на Силистра Александър Сабанов ще бъде титуляр по Програмата за развитие на регионите, а един от тримата му заместници ще бъде кметът на Горна Оряховица Николай Рашков.
Подкомитетът за координация на инструмента „Интегрирани териториални инвестиции“ към Комитета за наблюдение на програмата за развитие на районите ще се ръководи от кмета на Силистра Александър Сабанов, а негови заместници ще бъдат кметовете на Горна Оряховица и Гавиница – Николай Рашков и Неждет Джевдет.
„Важно е да работим заедно, така че Северна България да се трансформира, да бъдем фокусирани и да намерим силните си страни– да имаме реална възможност да създаваме условия за задържане на хората тук и да привличаме нови такива. Резултатите няма да са видими веднага, но сега имаме шанса да опитаме.“ – подчерта кметът на Габрово Таня Христова, която председателства Регионалния съвет за развитие на Северен централен регион.
/МБ/


png.png)






