Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Ключови искания на регионите и градовете за бъдещето на европейското селско стопанство

Ключови искания на регионите и градовете за бъдещето на европейското селско стопанство

17.06.2024
Ключови искания на регионите и градовете за бъдещето на европейското селско стопанство

Бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) бе основна тема на заседанието на Комисията по природните ресурси (NАТ) на Европейския комитет на регионите (КР), проведено на 14 юни в Брюксел. Местните и регионалните лидери обсъдиха текущото състояние на селското стопанство в Европа и представиха своите приоритети на проф. Петер Щрохшнайдер, председател на Стратегическия диалог за селското стопанство, стартиран от Европейската комисия.

Селско стопанство

Професорът сподели с членовете на NAT текущите дискусии в рамките на диалога, в които местните и регионалните лидери са много активни и дават конкретни предложения. Становището ще бъде официално прието на пленарната сесия на КР на 19 юни.

Професор Щрохшнайдер заяви, че Стратегическият диалог развива системен подход към хранителния и селскостопанския сектор. Чуват се гласовете на гражданите и заинтересованите страни, като целта е съвместяване на интересите на селскостопанските производители и опазването на природата. Окончателният доклад убедително ще опише как селското стопанство може да бъде печелившо и отговорно по отношение на екологията, устойчивото развитие и изменението на климата.

Местните и регионалните лидери приветстват приоритетите в дискусиите на стратегическия диалог, например опростяването на административните процедури, но настояват ОСП да се превърне в справедлива, устойчива и основана на солидарност в полза на земеделските стопани, регионите, потребителите и обществеността. Те настояват за по-голямо участие на регионите в бъдещото й управление.

Разгледани бяха резултатите от втората консултация с мрежата на регионалните центрове на КР (RegHub), в която се подчертава регионалният опит при изпълнението и оценката на стратегическите планове по ОСП. В доклада се подчертава необходимостта от опростени процедури, намаляване на бюрократичната тежест и по-голяма гъвкавост при отчитането на регионалните особености. Основните препоръки включват засилена регионализация на ОСП и създаване на канали за пряка комуникация с Европейската комисия. Тези констатации засилват дългогодишните искания на КР.

Членовете на NAT обсъдиха сътрудничеството между КР и Организацията по прехрана и земеделие на Организацията на обединените нации (ФАО). Представен бе проект за доставяне на общо 1500 тона фураж за животни в Ивицата Газа, за да се запази устойчивостта на местното производство на храни и селското стопанство на фона на непосредствения риск от глад.

,,Коренен“ туризъм

Европа остава най-посещаваното място в световен мащаб, което предоставя значителни възможности за страните, но и предизвикателства за туризма. Членовете на комисията NAT приеха становище за насърчаване на ,,коренния“ туризъм – пътуване до места с родов или семеен произход. Регионите, градовете, градовете и селата са от основно значение за насърчаването на устойчивия туризъм и призовават за решителни туристически политики и за разработване на подходящи механизми за финансиране. В този контекст туризмът следва да бъде признат за основен двигател на културното и икономическото развитие.

Докладчикът Джузепе Варакали по темата, член на общинския съвет на Джераче, каза: "Коренен туризъм има силно местно и регионално измерение чрез опазване и подобряване на ландшафта, природата, местните традиции и културното наследство. Той може да бъде от полза за местния бизнес, може да стимулира предприемачеството, развитието на нови предприятия, инфраструктура и обществени услуги, които биха подобрили живота на жителите особено в селата и малките градове, които биха могли да възвърнат нова жизненост."

По време на заседанието членовете на NAT избраха за свой нов председател Карстен Уно Петерсен, регионален съветник на регион Южна Дания, на мястото на Исилда Гомеш, избрана за член на Европейския парламент.

В заседанието участва и българският представител на местните власти, кметът на община Правец Румен Гунински.