Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Изпълнителният директор на НСОРБ за кризата с водата: Нужни са професионални усилия за правилно менажиране на ресурс, хора, строителни компании, на сложни екологични процедури

Изпълнителният директор на НСОРБ за кризата с водата: Нужни са професионални усилия за правилно менажиране на ресурс, хора, строителни компании, на сложни екологични процедури

01.10.2025
Изпълнителният директор на НСОРБ за кризата с водата: Нужни са професионални усилия за правилно менажиране на ресурс, хора, строителни компании, на сложни екологични процедури
Източник: БНТ

В публицистично предаване „Референдум“ по БНТ, водещата Добрина Чешмеджиева заедно с екперти обсъдиха причините и решенията за водната криза в Плевен и България. Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ) Силвия Георгиева коментира, че кризата не се решава само с финансов ресурс.

"Проектите на Плевен вече са преразгледани. В града ще има голям обем инвестиционен ресурс за разрешаване на водната криза. Решенията са общи между държавата и общините. Трябва да подчертая, че през последните 2 години общините за първи път имат достъп до голям инвестиционен ресурс не само за ВиК проекти, а за всякаква инфраструктура. Инвестиционният ресурс за Плевен е осигурен, но не само наличието на финансов ресурс е необходим, за да се реши тази трудна задача. Нужни са професионални усилия за правилно менажиране на ресурс, хора, строителни компании, на сложни екологични процедури.", каза Силвия Георгиева, изп. директор на НСОРБ. 

Тя подчерта, че само с екипната работа,упорит труд и всеотдайност могат да се постигнат резултати. Проф. инж. Ганчо Димитров, който е председател на Националния съвет на „Български ВиК холдинг“, обясни причината за недостига на вода:

„Плевен се водоснабдява от 'Черни осъм'. При засушаване нивото в плитките кладенци спада и работят по-малко помпи. За компенсиране се използват три помпени станции.“
Той добави, че вече има напредък по предприетите мерки. Каналът от „Дъбнишка бара“ с дължина 5 км беше почистен със съдействието на военното поделение, затворниците, общината и ВиК, което осигури допълнително водно количество от 120 литра в секунда и позволи смекчаване на режима на водоснабдяване.

 Доц. инж. Петър Филков, декан на Хидротехническия факултет на УАСГ, обясни, че воден ресурс в страната има.

"Вода за държавата като цяло има. Този ресурс, който имаме, е разпределен неравнмерно във времето. Проблемите в сектора не се решават бързо. Трябвало е да се работи в миналите години", коментира доц. инж. Петър Филков.

Инж. Добромир Симидчиев, бивш зам.-министър на регионалното развитие, подчерта необходимостта от дългосрочни мерки „Водният сектор реагира бавно – всичко, което не се прави навреме, води до криза след години. Действия трябва да се предприемат с хоризонт от 5–10 години напред.“. 

Инж. Иван Иванов, председател на Българската асоциация по водите, посочи и организационен проблем:
„Един от основните дефекти на системата е липсата на комуникация между ВиК операторите и общините. В България културата за проактивно решаване на проблемите е слаба – чака се кризата да се прояви, за да се вземат решения. Необходимо е координиране на цялата система, за да функционира правилн

Цялото предаване може да гледате на интернет страницата на Българската национална телевизия: 

https://bnt.bg/news/vodnata-kriza-i-speshnite-resheniya-342380news.html
/ЙБ/