Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Изпълнителният директор на НСОРБ се срещна с ръководствата на асоциации на ИТ бизнеса

Изпълнителният директор на НСОРБ се срещна с ръководствата на асоциации на ИТ бизнеса

13.03.2024
Изпълнителният директор на НСОРБ се срещна с ръководствата на асоциации на ИТ бизнеса

Изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева и експерти от екипа на Сдружението проведоха работна среща с ръководствата на Българската асоциация по информационни технологии /БАИТ/, Българската асоциация на софтуерните компании /БАСКОМ/ и Алианса на технологичната индустрия. В срещата участваха: Ирина Радоева - председател на УС на БАИТ /изпълнителен директор на Апис Европа АД/, Весела Калъчева - член на УС и изпълнителен директор на БАИТ, Огнян Траянов - председател на КС на БАИТ /собственик и изпълнителен директор на ТехноЛогика ЕАД/, Доброслав Димитров – председател на УС на БАСКОМ /Управител на „Империя Онлайн“/, Мая Маринова - член на УС и изпълнителен директор на БАСКОМ, Андреана Атанасова – председател на УС на Алианса на технологичната индустрия.

Сериозна тревога в компаниите от ИТ сектора предизвикват законови разпоредби, които отреждат роля по системна интеграция в администрацията на дружеството с държавно участие „Информационно обслужване“. Според обединенията на ИТ фирмите, това би могло да доведе до нарушаване на принципите на свободната пазарна конкуренция. Освен този казус, въвеждането на Интегрирана финансово-информационна система за общините /ИФИСО/ ограничава възможностите на местните администрации да развиват създадените до момента информационни системи, въвеждайки изцяло нова комуникационна среда, която до момента показва сериозни недостатъци.

    

Част от нашите членове са фирми, които предоставят качествени информационни и технологични услуги в общините по места. Това са малки, средни и големи компании, които с годините са изградили добра репутация и са вникнали в спецификата на работа на местните администрации, подчерта председателят на КС на БАИТ Огнян Траянов. На практика със „служебното“ определяне на единния системен интегратор, техният бизнес се прекратява, смятат браншовите структури в ИТ сектора.

Според експертите, трудностите за общините с въвеждането на унифицираната система ИФИСО са свързани с това, че тя не отчита спецификите в структурата и организацията на всяка от администрациите. Да, към държавата трябва да се предоставят еднакви по вид и формат данни, но това не може да става чрез система, която се поддържа от ограничен екип в София и възможността за работа на специализирани екипи на място е елиминирана. Според ръководствата на ИТ компаниите, посочването в закон на определена фирма като системен интегратор е прецедент, независимо от преобладаващото държавно участие в дружеството. Според бизнеса, тези две ключово важни решения на държавата сериозно подкопават пазарните принципи и застрашават не малка част от ИТ фирмите, които не са концентрирани в Столицата и няколко големи града.

Като представители на фирми от този бранш ние се чувстваме ангажирани с процесите, свързани с дигитализацията на администрацията. Наш дълг е за сигнализираме навреме за решения, които могат да нанесат сериозни щети на икономиката, подчертаха представителите на бизнеса.

Изпълнителният директор на НСОРБ подчерта, че проблемът с унифицираната информационна система на МФ възникна с въвеждането в ЗДБРБ през 2020 г. на законов текст, който задължава общините да преминат изцяло към нея. Тя припомни, че Сдружението многократно е внасяло отрицателни становища, защото ЗДБРБ не трябва да изземва функции на пазара. Със закон със срок на действие една година не могат да бъдат вменявани дългогодишни ангажименти на местната власт, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ. Тя обърна внимание, че усилията за интеграция на дейността на публичните органи не би следвало да се осъществява за сметка на правото на общините да работят със специализирани компании, които предоставят комплексно изграждане, развитие и поддръжка на информационните им системи.

Двете страни се обединиха около разбирането, че е важно държавата да определи единни счетоводни стандарти и да дефинира ясно изискванията към данните, които трябва да бъдат интегрирани. Свободата да избират доставчик на услугите, свързани с дигитализацията на процесите в общините, не трябва да бъде накърнявана.

Силвия Георгиева сподели за множеството сигнали от общините за несъответствия между ИФИСО и конкретните изисквания на общините, липсата на готовност за адаптация на решенията и невъзможността за осигуряване на непрекъснат достъп до експертна подкрепа.

До момента едва около 90 малки и средни общини са преминали към ИФИСО и продължават да срещат сериозни затруднения, включително и поради многократно въвеждане на данни, които вече съществуват в общинските счетоводни системи. В същото време редица функции, свързани с управлението на публични ресурси, остават извън обхвата на Единната система, в това число управлението на общинска собственост, разпореждането с имоти, данъците и др. административни услуги. На практика на ниво община отделните финансови системи остават неинтегрирани. Към момента системната интеграция се свежда до намиране на начин за автоматизирано подаване на нужната на държавата информация, без да се отчита нарушаването на работата на местните администрации.

Централизирането на функциите по интеграция на държавните системи и монополизирането им засега не дава добри резултати, сподели председателят на УС на БАСКОМ Доброслав Димитров.

Той изтъкна, че от решаващо значение е да има детайлно изготвен стандарт за данните, които следва да бъдат подавани и анализирани на държавно ниво, и всеки изпълнител, който съобрази разработваните технологии с тези изисквания да може да сертифицира своите продукти и да работи. Акумулирането и интегрирането на данните от всички източници на информация, каквито се явяват общините, е функция, която единният държавен системен интегратор би могъл да развива значително по-успешно. Хиперцентрализацията зачерква пазарния подход и убива конкуренцията на пазар, който е перспективен, подчерта Доброслав Димитров.

Двете страни обсъдиха възможностите за партньорство при решаването на обсъдените проблеми.

БАИТ е създадена през 1995 г., към момента в нея пряко членуват 100+ компании, за които работят над 16 600 ИКТ специалисти и генерират годишен оборот от 4% от БВП на страната. Компаниите покриват целия ИКТ спектър – софтуер, хардуер, телекомуникации, системната интеграция, финтех, интернет доставчици, IoT, Game разработчици, киберсигурност и др. Една голяма част от тях предлагат собствени решения, продукти и услуги и успешно работят на чуждестранните пазари. В асоциацията членуват и представителствата на повечето водещи световни производители в България. Асоциацията е организатор на годишните Награди на БАИТ – най-престижните награди в бранша награди за принос в развитие на информационните и комуникационни технологии, известни като Българските ИТ Оскари.

БАСКОМ обединява над 4 600 фирми, които разработват софтуер, създава общност от съмишленици, обединени около идеята, че прогресът на ИТ индустрията е фундаментален за развитието на информационните технологии и за растежа на страната. Асоциацията работи за позиционирането на България като качествена инвестиционна дестинация и хъб на таланти, които могат да се справят със сложните предизвикателства на съвремието. Организацията активно работи за насърчаване на сътрудничеството между бизнеса и образователните институции и академичната общност за участие в реални проекти, надграждане на уменията и преквалификация на кадрите.

Алиансът на технологичната индустрия е браншовата организация, която защитава интересите на предприятия от сектора на комуникационните и информационни технологии, както и на доставчиците на софтуер и хардуер и на системните интегратори.