„Най-естественият партньор е съседът. Знаем го не само като общини, а и като граждани. Най-ценното за един имот са съседите“, резюмира смисълът на дискусията за взаимодействието между големите градове и периферните общини кметът на община Елин Пелин и член на УС на НСОРБ доц. Ивайло Симеонов.
Преди години в първия си мандат, участвах в конкурса Кмет на годината, припомни той. Тогава колегите благодаряха на своите партии, на подкрепящите ги организации и т.н. Аз благодарих на проф. Марин Дринов, защото в далечната 1879 г. при обсъждането на Търновската Конституция, е предложил София да стане столица на Княжеството. Това решение днес създава „бърза писта“ за икономическото развитие на Елин Пелин“, подчерта Ивайло Симеонов. Той подчерта, че условията и потенциала на всяка община са различни и съревнованията между общините са обречени на неуспех. В същото време дори проблеми като преодоляване на трафика и замърсяването на въздуха в мегаполис като София, не могат да бъдат ефективно решени без активното участие на по-малките общини наоколо. Проблеми от същия разряд, според него, са трудовата миграция, локацията на сериозни производствени мощности.
Партньорството между общините, независимо от техния размер, е важно и от гледна точка смисъла на регионалното развитие. Бъдещата регионална политика, която да дава хоризонт 20 или 25 години, трябва да се базира на спецификата на отделните общини. В контекста на близостта си до София, общините, които сме околовръст, имаме големи перспективи за развитие.
Според Симеонов един от най-важните приоритети в настоящия мандат е използването на научния и образователен потенциал на София за развитие на дуалното образование и подготовката на бъдещите кадри. Приоритетите и стратегиите на общините са възможни, само когато могат да бъдат обезпечени с кадрови ресурс, изтъкна кметът на община Елин Пелин Ивайло Симеонов, който е и член на УС на НСОРБ в мандат 2019 – 2023.





png.png)






