Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Информационна среща за въвеждането на еврото се проведе във Велико Търново

Информационна среща за въвеждането на еврото се проведе във Велико Търново

23.09.2025
Информационна среща за въвеждането на еврото се проведе във Велико Търново

Велико Търново стана част от Националната информационна кампания за въвеждането на еврото, тя се проведе с цел да информира гражданите и бизнеса за прехода към новата валута и да обсъди предимствата на членството на България в еврозоната.

Домакинът на срещата бе  кметът на община Велико Търново Даниел Панов, акцентира върху значимостта на процеса: „Днес сме на финалната крачка на европейската ни интеграция и това е смисълът на истинското родолюбие – да работим така, че България да се развива в семейството на най-развитите държави. Време е да сложим край на разделението ни в обществото, силният старт на България в еврозоната е национална задача в момента“.

Панов увери, че местната власт ще подкрепя въвеждането на еврото и ще работи заедно с гражданите и ръководствата на общините, за да премине процесът гладко и безопасно.

„Членството в еврозоната е безспорен успех за България, постигнахме го всички заедно и извървяхме дълъг път. С това ще приключи процесът на пълната интеграция на България в ЕС“, заяви министърът на финансите Теменужка Петкова при откриването на срещата във Велико Търново, организирана в рамките на Националната информационна кампания за въвеждането на еврото.

Финансовият министър посочи, че целта на кампанията не е да се прави пропаганда за еврото, а да се обяснят на гражданите и бизнеса нещата, такива каквито са. Според министър Петкова, предимствата на еврото са ясни – икономическа и ценова стабилност, елиминиране на разходите за превалутиране в търговията от лева в евро, повече инвестиции, повече предприятия и повече растеж на икономиката.

 

На срещата участие взеха още Зорница Русинова, председател на ИСС, която подчерта, че членството в еврозоната ще стимулира инвестициите и икономическия растеж, както и представители на БНБ, които увериха, че банката е готова за превалутиране и доставка на новите банкноти и монети.

Министри и експерти от различни области обсъдиха предимствата на еврото за бизнеса, туризма, електронното управление и националната сигурност, като всички подчертаха значението на информираността на гражданите и плавния преход към новата валута.

Според Илия Лингорски, член на Управителния съвет на БНБ, БНБ е ангажирана с цялата си експертиза и отговорност в процеса за въвеждането на еврото. Той каза, че сега предизвикателството за частния сектор е да завърши техническата подготовка на системите и да обучи персонала си за предстоящата работа с еврото. Лингорски обясни, че общините ще спечелят от по-доброто управление на публичните финанси с влизането ни в еврозоната, и че именно местите общности ще гарантират влизането на еврото безопасно във всеки дом чрез диалог и изграждане на доверие. БНБ е готова за приемането на еврото, банковата ни система е стабилна и изключително ликвидна, доставката на банкноти и отсичането на монети е в ход.

За Валентин Мундров, министър на електронното управление, еврото ще даде предвидимост в цените и търговията, ще засили доверието в България, това е ново проявление на независимостта. „Приемането на еврото е силен тласък в цифровизацията на държавата, ще се осигурят нови възможности за иновации, ще се създаде предвидима среда за бизнеса и гражданите. Еврото е голяма възможност и за развитие на електронните услуги, ще има по-малко административна тежест и повече електронни услуги за гражданите. Еврото е средство за икономическа устойчивост и за да успеем, трябва да работим всички заедно“ – каза в изявлението си министър Мундров. 

Атанас Запрянов, министър на отбраната, коментира, че във времена като днешните, еврозоната защитава активно интересите на гражданите. С влизането си в еврозоната България ще е част от по-силен и влиятелен европейски блок, категоричен е министър Запрянов. Според него Европа следва да приеме по-голяма отговорност за отбраната, както САЩ призовават. „България ще е сред държавите, които взимат ключови решения, включително и за отбраната на ЕС. Еврозоната и европейската отбрана са свързани с определени икономически предимства, страна ни ще има възможност за участие в отбранителни инициативи, както и за увеличаване на разходите за отбрана, без това да се отчита като дефицит“ – каза още Атанас Запрянов. 

„Туризмът е сектор, който винаги се дава за пример за предимствата на еврозоната. Влизането в еврозоната подпомага имиджа на страната ни“ – каза Мирослав Боршош, министър на туризма. Според него „светът все повече се разделя, отговорът, който се търси е в обединението, това е бъдещето, в колкото повече стратегически съюзи влиза България, толкова повече ще я ценят и ще е по-силна“. Министър Боршов посочи, че еврозоната няма да направи с магическа пръчка сектор туризъм по-добър, но бизнесът много по-лесно ще общува, защото ще се работи с една обща валута. 

Дончо Барбалов, заместник-министър на икономиката и индустрията, каза пред аудиторията, че въвеждането на еврото е важен национален приоритет, това е важна крачка – излизаме на правата за едно продължаващо и устойчиво развитие на страната ни, а ползите от еврото всеки от нас тепърва ще ги види. „Министерството на икономиката и индустрията има важна задача да бъде сега в диалог с всички институции и заинтересовани страни с акцент върху темата за защита на потребителите, много е важно курсът на лева в евро да бъде правилно изчислен от представителите на бизнеса, следят се 30 стоки и услуги, които са ценообразуващи за бизнеса и които влияят върху крайните цени – установява се, че те са по-ниски и няма предпоставки за увеличаване на цените“ – обобщи Барбалов.  

Срещата във Велико Търново подчерта ролята на местната власт в осигуряването на успешен преход и пълна интеграция на България в еврозоната.

 

/ЙБ/