Глобалната декларация за демокрацията вече е подписана от 100 кметове от почти 50 държави на пет континента.
Декларация се основава на предишна инициатива на кметовете на Будапеща, Братислава, Прага и Варшава по повод нарастващите нелиберални сили, подкопаващи демокрацията в страните им.
В основата на документа е споделената идентичност на градовете, подписали декларацията, за запазване на либералната демокрация и защита на свободното изразяване. Кметове потвърждават непоколебимия си ангажимент за възстановяване и укрепване на демокрацията, отстоявайки свободни и честни избори у дома и в чужбина, защитавайки върховенството на закона на всички нива на управление и справяне с градските предизвикателства през призмата на демокрацията и демократичните ценности.
По-долу можете да се запознаете с текстовете на декларацията и списъка на подписалите.
Текст на декларацията на български език вижте ТУК.
Кметовете, подписали декларацията, може да видите ТУК.
При интерес, формулярът за присъединяване можете да намерите на следния линк
Повече информация: https://www.gmfus.org/


png.png)






