Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Главният архитект на Столична община бе преизбран за председател на Постоянната комисия по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство

Главният архитект на Столична община бе преизбран за председател на Постоянната комисия по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство

17.06.2024
Главният архитект на Столична община бе преизбран за председател на Постоянната комисия по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство

"Очаква ни изключително голямо предизвикателство този мандат. Той ще бъде мандат на инвестициите с безпрецедентния ресурс от над 8 млрд. лв., с които общините ще могат да променят облика на населените места и да подобрят живота на гражданите" - с тези думи се обърна изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева към членовете на Постоянната комисия по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителството. Това е поредната тематична група от изборни лица и общински експерти към НСОРБ, която проведе своето учредително заседание и започна реална работа.

Силвия Георгиева акцентира върху основополагащата роля на Постоянните комисии за изработване на становища по законодателни промени. „Изключително сме благодарни не само когато предлагате готови текстове, а и когато индикирате проблеми, по които екипът на НСОРБ да работи“, каза още тя.

   

Участие в комисията през мандат 2023 – 2027 заявиха 154 представители на 88 общини и 14 района – 24 главни архитекти, 9 кметове, 31 зам.-кметове, 17 общински съветници, четирима председатели на Общински съвети, директори на дирекции и експерти.

Да обменят идеи и практики, да търсят решения на общи казуси, да подпомагат работата на общинските ръководства, да бъдат генератори на усъвършенстването на нормативната база  – това са част от заявките на Комисията за работа през мандата. Членовете й очертаха и конкретни теми, по които през мандата ще предстои съвместна работа: незаконното строителство, опазването на недвижимото културно наследство, единния подход за дългосрочното и устойчиво устройствено планиране и инвестиционно проектиране, дигитализацията на строително-инвестиционния процес.

С пълно единодушие и аплодисменти за председател на комисията бе преизбран Здравко Здравков - главен архитект на Столична община.

Той призова колегите си към активност и за реализиране на промени отдолу нагоре. „Пробойни в закона има всякакви, ние сме хората, които ежедневно решаваме казуси, затова разчитам на обединяване и солидаризиране по всички законови инициативи. Знайте, че гласът на НСОРБ тежи и в Правителството, и в Народното събрание“. Председателят на комисията говори за нуждата от промяна в начина на определяне на отговорностите в целия инвестиционен процес – от идеята, през реализацията до крайното изтичане на гаранционните срокове.

За заместник-председатели на комисията бяха избрани:

  • инж. Тихомир Кукенски, кмет на община Априлци;
  • инж. Николай Хитров, директор дирекция "Устройство на територията" в община Троян;
  • арх. Маргарита Илиева, гл. архитект район „Слатина“ СО;
  • арх. Елисавета Георгиева, гл. архитект, община Димитровград;
  • арх. Цвета Жекова, гл. архитект, община Шумен

Секретар на Постоянната комисия по устройство на територията, инвестиционно проектиране и строителство е урбанистът от екипа на НСОРБ Мила Гиздова.

  

Работата на Комисията продължи с обсъждане на проект на Наредба за здравните изисквания към устройството на урбанизираните територии, публикуван на Портала за обществени консултации в началото на май. НСОРБ проведе проучване след общините и даде принципна подкрепа на създаването на регламенти, насочени към осигуряването и гарантирането на здравословна жизнена среда в населените места.

В становището до Министерство на здравеопазването и Министерство на регионалното развитие и благоустройството Сдружението обърна внимание, че предложените текстове излизат извън обхвата на посоченото законово основание за издаването на наредбата. Въведени са норми, които противоречат на правни актове от по-висока степен, като Закона за устройството на територията, Закона за ветеринарномедицинската дейност, Закона за опазване на околната среда, Закона за кадастъра и имотния регистър и др. НСОРБ предложи първо да се изготви анализ и предложения за промяна в основните закони и изрази готовност за включване в експертни дискусии по темата. Общините изразиха притеснение, че се въвеждат норми, които допълнително ще натоварят администрациите.

Илия Тасев, директор на дирекция в Министерство на здравеопазването, обясни, че основните мотиви на ведомството да разпише тази наредба, са нарастващите рискове за здравето на гражданите и повишаване на показателите за заболеваемост и смъртност. Той съобщи, че дневно министерството администрира до 20 преписки за вредни влияния, затова настояват за по-предвидими и ясни правила за съгласуване на проектите.

„Единствено ние стоим пред гражданите, за да ги спасим от шум, миризми и вредни влияния. В законодателството няма критерии за здравна оценка, няма хигиенно защитни зони. Целта е инвестиционните намерения да се реализират без риск за здравето на гражданите. Конструктивни сме да приемем всяко предложение и да се намери неговото реализиране, с цел  да запазим здравето на българските граждани“, каза още представителят на МЗ.

Арх. Здравков смята, че основният проблем в текстовете на Наредбата, е възможността за тълкуване на изискванията. Създаването на нови нормативни документи не бива да отворя вратите за корупционни практики, нормативната база трябва да бъде достатъчно точна и категорична. Трябва да се дефинират и регламентират всички обекти, подлежащи на защита, защото липсата на информация провокира грешки.

Заместник-председателят на Постоянната комисия на НСОРБ инж. Николай Хитров бе на мнение, че в този вариант наредбата трябва да се оттегли, защото липсва ред за процедиране и нормативна яснота кой и как ще оценява дали инвестиционното предложение съответства на изискванията и какви точно са те. Това ще спъне общините за реализиране на огромния инвестиционен ресурс.

В разговора на дискусията стана ясно, че нишката в комуникацията се къса някъде между МЗ, МРРБ и МОСВ, затова и неизяснените въпроси са много, както и изразеното несъгласие от местни власти и браншови организации.

Изпълнителният директор на НСОРБ пое ангажимент Сдружението да посредничи и активно да участва в работна група за изработване на наредба, която да регламентира ясно и категорично отговорностите на различните участници в процеса.

Тя напомни, че по предложение на НСОРБ, на интернет страницата на Дирекцията по национален строителен контрол (ДНСК) е създадена нова секция, в която е започнало публикуване на становища, изготвени от служители на ДНСК и потвърдени от Министерството на регионалното развитие и благоустройството, по прилагане на Закона за устройство на територията и подзаконовата нормативна уредба: https://www.namrb.org/bg/aktualno/dnsk-zapotchna-publikuvaneto-na-stanovishta-po-prilagane-na-zut.

В разговора участваха Илия Тасев – директор на дирекция „Опазване на общественото здраве, здравен контрол и права на пациентите“ в Министерство на здравеопазването; арх. Деляна Кирова – държавен експерт в отдел „Устройство на територията“ в МРРБ; арх. Мариус Костадинов – главен инспектор, отдел „Устройствено-териториален контрол“, главна дирекция „Строителен контрол“ в Дирекция национален строителен контрол.