Европейската седмица на мобилността (EСМ) e ежегодна инициатива на Европейската комисия за устойчива градска мобилност. Тя популяризира множеството ползи за околната среда и здравето на хората чрез насърчаване на умното придвижване и устойчивата мобилност. Кампанията започва на 16 септември и свършва с Ден без автомобили на 22 септември.
Темата на кампанията за 2023 година е „Пестене на енергия“.
Регистрацията е отворена на страницата на кампанията: https://mobilityweek.eu/home/. Тя трябва да бъде одобрена от МОСВ. Досега регистрации имат Варна и Русе.
Важно условие всяка община да ползва една и същи профил за регистрация в платформата всяка година. Забравени потребителско име или парола се възстановяват от тук: https://registration.mobilityweek.eu/recover_password.php?lang=bg.
Информацията за активностите трябва да бъде въведена преди начало на кампанията и може да бъде записана на български.
Всяка община може да участва в кампанията с изпълнение на един или всички критерии – организиране на мероприятие в периода 16 – 22 септември, въвеждане на една или повече постоянни мерки за преход към екологичен начин на придвижване, провеждане на Ден без автомобили на 22 септември.
Информацията за кандидатстване за Наградата на ЕСМ е публикувана на страницата на кампанията.
Хартата на кампанията за 2023 година е документът, с подписването на който кметът на общината удостоверява, че градът е отговорил на трите критерия, и подава заявка за участие в състезанието за голямата награда – град с най-добри постижения, свързани с устойчивата градска мобилност. Инициативите на финалистите ще бъдат популяризирани чрез медийните канали на кампанията.
Помощни материали за организиране на мероприятия в общините са публикувани на: https://mobilityweek.eu/campaign-resources/.
За допълнителни въпроси и съдействие: Юлия Христова, координатор за кампанията, тел. 02/940 64 67, pr@eea.government.bg.


png.png)






