Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Столична община реализира една от идеите на младежкия конкурс на НСОРБ

Столична община реализира една от идеите на младежкия конкурс на НСОРБ

27.06.2024
Столична община реализира една от идеите на младежкия конкурс на НСОРБ

По покана на кмета на район „Красно село“ Цвета Николаева, кметът на София Васил Терзиев посети СУ „Максим Горки“. Училището е едно от най-старите в столицата и ще стане пилотно за реализиране на нов модел за трансформиране на училищните дворове в центрове за образование и култура. „Средата възпитава, променя мисленето за света, поражда добродетели. Моята цел е тези недобре поддържани и затворени пространства да се превърнат в отворени оазиси за кварталите“, каза Васил Терзиев.

Кметът е ангажирал водещи архитекти, които заедно с районните кметове и училищата разработват концепция за превръщането на дворовете в отворени пространства за общуване, игра, спорт и култура в кварталите.

"Искам да видя докъде стигат амбициите, каква е визията на архитектите, за да преосмислим това море от нагънат асфалт, каквото представляват част от училищните дворове в среда за спорт, паркове със зеленина, пространства за културни събития и за разполагане на мини зеленчукови градини", посочи кметът Терзиев.

Концепциите ще бъдат обсъдени с родителите, учениците, учителите и гражданите в кварталите. Първите две училища, в които ще бъдат реализирани новите проекти, са в район "Сердика".

Напомняме, че това бе предложението на ученика Мартин Атанасов от София, който спечели второ място в младежкия национален конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“, който НСОРБ проведе миналата година.

Той защити предложение за създаване на програма на СО за изграждане на отворени зелени пространства към територията на столичните училища, които в учебно време да се ползват за социализация и игра на децата, уроци на открито от тип „Изнесена класна стая“, уроци за грижа за природата и възпитание на учениците за живот в унисон с нея, уроци и занимания по градско градинарство и поддържане на училищна ботаническа градина и т.н., а в неучебно време пространствата да са достъпни за квартала и общността му – за развитие на социални и културни дейности и обогатяване и сплотяване на хората.

Според Мартин, идеята е проста – преобразяване на вече съществуващите пространства в зелени оазиси, които да са „сърцето на квартала през уикендите, вечер и през ваканциите.

Мартин обоснова проекта си така: „Предложението за изграждане на отворени зелени пространства към столичните училища представлява възможност за създаване на положителни промени в образованието и общността. Тази програма обединява социалните, образователни и екологични аспекти, като осигурява достъп до зелени пространства, обогатяващи образователния процес и предоставящи възможности за развитие на социални и културни дейности. Приемането и изпълнението на това предложение ще доведе до подобрение на качеството на живот в районите, подобрение на образователната среда и създаване на устойчиви и свързани общности. Убеден съм в неговата способност да генерира положителен и дълготраен ефект върху обществото и неговата околна среда.

Предложението има потенциал да се превърне в инициативен модел за други градове и общности, които се борят със същите проблеми“.