По покана на кмета на район „Красно село“ Цвета Николаева, кметът на София Васил Терзиев посети СУ „Максим Горки“. Училището е едно от най-старите в столицата и ще стане пилотно за реализиране на нов модел за трансформиране на училищните дворове в центрове за образование и култура. „Средата възпитава, променя мисленето за света, поражда добродетели. Моята цел е тези недобре поддържани и затворени пространства да се превърнат в отворени оазиси за кварталите“, каза Васил Терзиев.
Кметът е ангажирал водещи архитекти, които заедно с районните кметове и училищата разработват концепция за превръщането на дворовете в отворени пространства за общуване, игра, спорт и култура в кварталите.
"Искам да видя докъде стигат амбициите, каква е визията на архитектите, за да преосмислим това море от нагънат асфалт, каквото представляват част от училищните дворове в среда за спорт, паркове със зеленина, пространства за културни събития и за разполагане на мини зеленчукови градини", посочи кметът Терзиев.
Концепциите ще бъдат обсъдени с родителите, учениците, учителите и гражданите в кварталите. Първите две училища, в които ще бъдат реализирани новите проекти, са в район "Сердика".
Напомняме, че това бе предложението на ученика Мартин Атанасов от София, който спечели второ място в младежкия национален конкурс „Аз за моята община: един проблем – едно решение“, който НСОРБ проведе миналата година.
Той защити предложение за създаване на програма на СО за изграждане на отворени зелени пространства към територията на столичните училища, които в учебно време да се ползват за социализация и игра на децата, уроци на открито от тип „Изнесена класна стая“, уроци за грижа за природата и възпитание на учениците за живот в унисон с нея, уроци и занимания по градско градинарство и поддържане на училищна ботаническа градина и т.н., а в неучебно време пространствата да са достъпни за квартала и общността му – за развитие на социални и културни дейности и обогатяване и сплотяване на хората.
Според Мартин, идеята е проста – преобразяване на вече съществуващите пространства в зелени оазиси, които да са „сърцето на квартала през уикендите, вечер и през ваканциите.
Мартин обоснова проекта си така: „Предложението за изграждане на отворени зелени пространства към столичните училища представлява възможност за създаване на положителни промени в образованието и общността. Тази програма обединява социалните, образователни и екологични аспекти, като осигурява достъп до зелени пространства, обогатяващи образователния процес и предоставящи възможности за развитие на социални и културни дейности. Приемането и изпълнението на това предложение ще доведе до подобрение на качеството на живот в районите, подобрение на образователната среда и създаване на устойчиви и свързани общности. Убеден съм в неговата способност да генерира положителен и дълготраен ефект върху обществото и неговата околна среда.
Предложението има потенциал да се превърне в инициативен модел за други градове и общности, които се борят със същите проблеми“.


png.png)






