Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на УС на НСОРБ, за необходимостта от развиване на собствения потенциал

Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на УС на НСОРБ, за необходимостта от развиване на собствения потенциал

11.12.2023
Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на УС на НСОРБ, за необходимостта от развиване на собствения потенциал
Източник: Снимки: Иван Коловос

„Не знаете колко е хубаво, когато постигнеш мечтата си и мечтата на гражданите“, с тези думи се обърна към новоизбраните кметове на общини Донка Михайлова, кмет на Троян и зам.-председател на УС на НСОРБ. Мисля, че общините са като хората, те са големи, колкото са големи мечтите им, каза още тя.

Кметът на Троян говори по темата за използване и развиване на потенциала на общините. В предходния мандат положихме колосални усилия за разписването на редица планови и стратегически документи, които да помогнат за дългосрочното и успешно развитие и сътрудничество между общините, както и да подкрепят усилията за постигането на различни цели за зелени и иновативни постижения. Дали обаче налагането на рамка и приоритети отгоре бяха съобразени с местните възможности и капацитет, това е тема на отделен разговор, каза Михайлова.

Централизираното управление създава рефлекс да искаме повече пари, да казваме колко сме бедни, забравихме да се вглеждаме в потенциала си. Земята е едно от нашите богатства, което можем да ползваме проактивно, каза Донка Михайлова и разказа на колегите си опита на общината в производството на екологично чисти продукти за нуждите на детските градини и училища. За десет години усилия, резултатът е значително намаляване на процента деца с диабет и затлъстяване. И не става дума за колосални суми и усилия, увери кметът на Троя.

Втора посока за развитие, каза Михайлова, това са гарантираните потребители на услуги. Малко странно се наложи практиката да инвестираме в тежка комунална инфраструктура, след която да я отдаваме на концесионер. Мисля, че трябва да променим тази тенденция, каза тя и сподели опита на общината. В Троян всички комунални услуги се управляват от общински дружества и всички са стабилни. Това е предпоставка за устойчивост на бюджета, защото те реинвестират средствата в развитие, каза още кметът и даде пример с предстоящото откриване на нов общински пазар, изцяло изграден от общинското предприятие, а общинското ВиК поддържа по-ниски цени за гражданите и има намалени загуби.