"Настоящата заключителна конференция е важна, защото я разглеждаме като междинен етап, включващ две важни стъпки - от една страна е финал на проект, в рамките на който са разработени значими анализи, становища и предложения, важни за продължаване на усилията ни в посока истинска децентрализация. От друга страна, с подкрепата на европейските ни партньори, поставяме крайъгълен камък за нов проект, с който да реализираме постигнатите изводи и резултати в българската действителност. Днес е Денят на българската Конституция. Ние, местните лидери, очакваме в нея да се отрази думата "децентрализация", като отправна точка за всички наши усилия". Това заяви Донка Михайлова, заместник-председател на УС на НСОРБ и кмет на община Троян, по време на закриващата конференция по проект "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България". Кметът на Троян взе участие в откриващия панел на събитието, заедно с министърът на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова, Мария Касадо - служител по политиките в Главна дирекция „Реформи“ в Съвета на Европа, и Дилян Млъзев, кмет на община Елена и ръководител на българската делегация в Конгреса на местните и регионални власти към Съвета на Европа.
През 2025г. предстои Четвъртият мониторингов доклад за прилагане на Хартата за местно самоуправление в България. Реализирането на настоящия проект дава основа за добри резултати за страната. Ръководството на НСОРБ, както в предходния мандат на местните власти, така и през настоящия, има активна комуникация и диалог с централната власт по всички въпроси от дневния ред на общините, както и в частност по въпросите за осигуряване на повече финансови средства за местните власти. И все пак в последните години НСОРБ е дискутирало темата за децентрализацията с осем правителства. За съжаление обаче си говорим много добре по темата с всички политически сили, когато са в опозиция, и не толкова добре, когато са в управлението, каза кметът на Троян.
Предходното редовно правителство ясно заяви в своята програма, че децентрализацията на общините е приоритетна. На база данни с МФ за приходите от ДДФЛ по общини, и тези от корпоративен данък, НСОРБ изготви модел за реформиране. Конкретни предложения в него са за усъвършенстване на начина на определяне на данъчните оценки, по-всеобхватно и справедливо облагане на имуществата, вкл. и необлагаемите земи и гори, и за намаляване на регулациите и изискванията от страна на държавата към общините, вкл. и за финансирането на различни нейни задължения от общинските бюджети.
Във времето изработихме ясен модел как от НСОРБ гледаме на автономията. Той е представен на МРРБ и на МФ, облечен е в законови текстове, които от две години отлежават по бюрото на различни финансови министри, посочи Донка Михайлова. По думите й, състоянието на политическия процес през последните четири години поставя на изпитание диалога на местните структури с централната власт. Този модел беше разгледан и одобрен от Управителния съвет на НСОРБ, обсъден с общините на 5 срещи по райони за планиране и на национален форум на НСОРБ. През цялото това време, освен че правим всичко възможно да решаваме текущи проблеми на общините, продължихме и продължаваме да настояваме за преотстъпване на 20 на сто (1/5) от националния данък върху доходите на физически лица и евентуално на 10% от корпоративния данък (1/10).
УС на НСОРБ ще продължи да изисква осъвременяване на нормативната уредба. Местните власти се нуждаят от по-голяма финансова автономност, за да отговорят на нуждите на гражданите. През последните години видяхме напредък, но все още сме изправени пред множество предизвикателства, като остарялата данъчна система и неефективните механизми за изравняване. За да постигнем истинска децентрализация, трябва да работим за укрепване на местната данъчна база и да разширим нашите собствени приходи. Освен през промени в местните данъци и такси, наша цел е да осигурим достатъчно добри условия и в секторното законодателство, които да ни позволят да генерираме повече приходи и от местните ресурси, заключи заместник-председателят на УС на НСОРБ.
Участници в заключителната среща по проект "Развитие на фискалната децентрализация и подобряване на финансовото управление на местно ниво в България" бяха още Матю Мори, генерален секретар на Конгреса на местните и регионални власти на Съвета на Европа, експерти от Центъра за експертиза за добро управление (CEGG) в Съвета на Европа, кметове на български общини и председатели на общински съвети, представители на партньорските организации по проекта.
Проектът е съфинансиран от Европейския съюз чрез Инструмента за техническа подкрепа и Съвета на Европа, в сътрудничество с Европейската комисия. Заключителното събитие е организирано от НСОРБ, като Сдружението е основен партньор по проекта, заедно с Министерство на регионалното развитие и благоустройство, Фондация за реформа в местното самоуправление и Форум гражданско участие.


png.png)






