Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Договори за финансиране по подхода ВОМР бяха връчени на 107 кметове от министъра на земеделието

Договори за финансиране по подхода ВОМР бяха връчени на 107 кметове от министъра на земеделието

07.07.2023
Договори за финансиране по подхода ВОМР бяха връчени на 107 кметове от министъра на земеделието
Източник: МЗХ, БТА

„Надявам се сключените договори на Местните инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“ да спомогнат за преодоляване на  демографската криза в селските райони.  Целта е да се подобрят условията на живот в селата и малките градове чрез осигуряването на поминък.“, заяви министърът на земеделието и храните Кирил Вътев по време на официална церемония за връчването на договори по Програмата за развитие на селските райони (2014-2020 г.).

В рамките на събитието министър Вътев и заместник-министър Таня Георгиева връчиха 107 договора за финансиране по подмярка 19.1 „Помощ за подготвителни дейности“ за малки пилотни проекти на Местни инициативни групи (МИГ) по подхода „Водено от общностите местно развитие“ на 80 кмета на общини. Договорите са на обща стойност близо 5 млн. лева. Средствата ще се използват за подготовка и съгласуване с местните общности на стратегии за ВОМР за програмния период 2023 – 2027 г. на територията на 196 общини в страната.

По време на срещата с кметовете министър Вътев подчерта, че разчита с общи усилия да се изгради конкурентоспособно земеделие, което може да бъде мощна социална програма и да има огромно демографско значение и да спре обезлюдяването на селските райони.

Във връзка със съществуващия проблем относно раздаването на пасища не по предназначение на хора, които нямат животни, министърът подчерта, че ще се предприемат мерки за прекратяване на тази порочна практика.

Министър Вътев увери че Министерството и държавните горски предприятия работят за да се гарантира нужните количества дървесина необходима за отоплителния сезон. Към момента над 40 % от населението се е снабдило с дърва за огрев в сравнение със същия период на миналата година, съобщи министърът.

"В момента имаме 64 местни инициативни групи, които са кандидатствали по мярката, всички останали до 107 са изцяло нови партньорства. Те тепърва ще формират местни инициативни групи и ще разработват стратегии", каза Стефан Спасов, началник на отдел "Водено от общностите местно развитие" (ВОМР), дирекция ПРСР в Министерството на земеделието и храните. Той допълни, че към това са се стремили от самото начало на прилагането на подхода – територията на цялата страна да бъде покрита от местни инициативни групи, както е в повечето страни членки от ЕС.

Спасов посочи, че дейностите се движат в срок, като за пръв път двата програмни периода се застъпват и няма да се получи период, в който местни инициативни групи да останат без финансиране. Парите са около 750 млн. лева, които включват финансиране от Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони от 550 млн. лева и останалите 4 финансиращи програми – образование, околна среда, иновации и конкурентоспособност в предприятията, и развитие на човешките ресурси.