Оптимизиране на административните процеси е задължителна стъпка, която трябва да предхожда електронизирането на публичните услуги. Това мнение споделят министърът на електронното управление Александър Йоловски и изпълнителният директор на НСОРБ. На работна среща в МЕУ те обсъдиха приоритетните съвместни задачи между ведомството и общините и подчертаха, че е разумно при решаването им и двете страни да подхождат с нагласата за по-голяма перспектива от заявения ограничен мандат на правителството.
„Предстои ни много съвместна работа както в областта на дигитализирането на услугите, предоставяни от общините, така и по отношение на промяна в нагласите на институциите, бизнеса и гражданите, да използват вече съществуващите електронни възможности“, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Досега Сдружението работи много активно с екипа на министерството и двете страни изразиха надеждата конструктивният диалог да бъде запазен и занапред.
Обсъдени бяха параметрите и напредъка по подготовката за съвместното изпълнение на проекта за дигитализиране на информационни масиви в администрацията, съдържащи регистрови данни и е-удостоверяване от регистри, заложен в Плана за възстановяване и устойчивост. Има разбиране в кратки срокове да бъде създадена съвместна структура за управление на проекта, включваща представители на всички партньори. Предстои да бъдат детайлизирани изискванията към основните, дейности, заложени в проекта, така че в своята съвкупност те да доведат до постигане на целта – автоматизирано удостоверяване на данните, съдържащи се в над 33 млн. страници архивни документи.
Обсъдени бяха мотивите на НСОРБ, изразени в становище по внесения в Народното събрание Закон за електронното управление, свързани с намаляването на приходите за местните администрации при въвеждане на повече електронни административни услуги.
Предстои надграждане на системата за бюджетен контрол и интеграцията й с другите информационни системи на администрацията, което ще позволи общините да подават необходимите данни еднократно и в унифициран формат, увери министър Йоловски. При предоставяне на електронни административни услуги през инфраструктурата на МЕУ, отчети и справки да се правят по служебен път, без повторно подаване от администрациите по места, настоя изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. Тя изрази готовността на общините да участват активно в процесите на формиране на политики още в ранен етап, което би облекчило в последствие и въвеждането на реформите, свързани с дигитализацията.



png.png)






