Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Добри примери от общини на конференция „Образованието – придвижване от мрак към светлина”

Добри примери от общини на конференция „Образованието – придвижване от мрак към светлина”

08.12.2023
Добри примери от общини на конференция „Образованието – придвижване от мрак към светлина”

На 7 декември в сградата на 145-о ОУ в столичния квартал „Младост“ се проведе форум, посветен на състоянието на българските училища, тяхното съвременно развитие и превръщането на вътрешните и външните им пространства в места, създаващи предпоставки и мотивиращи децата и младежите към модерно усвояване на знания.

Събитието бе организирано от Съюза на архитектите в България и събра широк кръг експерти, които споделиха своите знания и опит в областта на проектирането на училищни сгради и комплекси.

Акцент в конференцията бе поставен на проблемите на изоставените училищни сгради, училищата – недвижими културни ценности, и училищните спортни центрове. Добрите примери – училището в с. Осоица, отдадено на концесия от община Горна Малина и превърнато в съвременна, модерна и многофункционална социална инфраструктура за образование, спорт и култура; предстоящото отдаване на концесия на сградата на бившият строителен техникум в Брацигово за създаване на Международен образователен център за архитектурно-строителна реставрация; програмата на Столична община за реализиране на 24 многофункционални спортни зали в дворовете на училищата, със свободен достъп за външни лица и много др., подчертаващи важността на местните власти в процеса на създаване на отговаряща на съвременните стандарти среда за образование и спорт.

Презентацията на тема „Нормите за детски градини и училища – повече проблеми отколкото решения…“ постави на дневен ред необходимостта от осъвременяване на строителните норми за детските градини и училищата, които да са съобразени със актуалните тенденции за сгради на образованието и характеристиките на градската среда.

На конференцията присъстваха и ученици, които презентираха своите идеи, чрез рисунки и съчинения, за това в каква учебна среда биха искали да усвояват знания.