Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Десет години общини и бизнес с обща грижа за правилното събиране и третиране на опасните битови отпадъци

Десет години общини и бизнес с обща грижа за правилното събиране и третиране на опасните битови отпадъци

29.03.2024
Десет години общини и бизнес с обща грижа за правилното събиране и третиране на опасните битови отпадъци

От 2014 година функционира система, която осигурява на национално ниво разделно събиране на опасните битови отпадъци директно от домакинствата и малкия бизнес и тяхното цялостно третиране. Началото на зелената услуга, предоставяна от „БалБок Инженеринг“ АД, бе в София и към настоящия момент обхваща над 30 общини в страната.

Разделното събиране на опасни отпадъци се извършва по график от професионално обучен персонал в специализирани мобилни пунктове, като има възможност и за събиране по заявка. Това в голяма степен гарантира безопасност за гражданите, недопускане на замърсяване и предотвратяване на инциденти.

Безвъзмездно се приемат следните опасни отпадъци, образувани от домакинствата:

  • Живак и уреди, съдържащи живак (живачни термометри, прекъсвачи и други подобни)
  • Лакове и бояджийски материали
  • Домакински препарати и химикали
  • Мастила и замърсени опаковки
  • Фармацевтични продукти (лекарства с изтекъл срок на годност)

Системата предоставя национален телефон 0700 11 750 за връзка и информационен портал за ползване от общините: https://www.balbok.com/bg.

В десетата годишнина на кампанията тя отново започна във Велико Търново. Последваха акциите в Каварна, Балчик, община Добричка, Силистра и Сливен.

В началото на април предстоят пролетните кампании в четири общини от страната – Дупница, Самоков, Радомир и Тетевен.