Взаимодействието между централната и местната власт е от ключово значение за развитието на политиките на местно ниво. Централната власт има водеща роля в създаването на законодателна рамка и стратегически насоки, докато местната е отговорна за тяхното ефективно прилагане и адаптиране към специфичните нужди и особености на региона, изтъкна изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева пред членовете на Постоянната комисия по младежки дейности, спорт и туризъм към НСОРБ.
Гост на заседанието беше заместник-министърът на туризма Ирена Георгиева, която запозна присъстващите с подготвяните промени в Закона за туризма, касаещи процедурите по категоризация на туристически обекти. Тя подчерта активната роля на представителите на НСОРБ по време на обсъждането на предложенията и изрази надежда, че доброто взаимодействие ще продължи. Подготвяните законодателни изменения са свързани с частта за административните услуги, предоставяни от категоризиращите органи, каквито се явяват и общините, и имат за цел да намалят административната тежест и да изчистят процедури, които към момента показват системни дефекти, каза заместник-министър Георгиева. В края на следващата седмица се очаква законопроектът да бъде изпратен за междуведомствено съгласуване.
Ирена Георгиева запозна членовете на ПК и с пилотното реализиране на програмата за финансиране на маркетингови дейности на туристически услуги в черноморските общини в България. Ако резултатите бъдат успешни, програмата ще продължи с финансиране на дейности и за други общини, увери заместник-министърът на туризма. Участието в нея изисква ефективно публично-частно партньорство между държавата, общините и туристическия сектор, като за морските общини са включени и летищните оператори.
В пропорция 60 към 40 държавата финансира маркетингови и рекламни дейности на дестинациите. Финансовото участие на общините и бизнеса дава възможност за акумулиране на значително по-голям ресурс и реализиране на по-мащабни и ефективни дейности по приоритетни пазари. По модела в момента се изпълняват 23 проекта за реклама на дестинациите, чийто срок за приключване е декември 2024 г. Финансовият принос на общините в програмата е над 3 млн. лв. Основната задача на проекта на Министерството на туризма е влаганите публични и частни средства за туристическа реклама да бъдат целенасочено използвани и да доведат до по-осезаем ефект.

До средата на юни в Министерството на туризма предстои да бъдат педставени междинни отчети. Ще бъде направен анализ и министерството ще обобщи проблемите и предизвикателствата при нейното изпълнение, както и ще извърши предварителна оценка на ефективността. Министерството на туризма има амбицията програмата да бъде надградена, което е част от усилията за децентрализиране на националната туристическа реклама. Резултатите от пилотното прилагане на програмата ще дадат възможност за реализиране в други региони.
Сериозна нужда от възможност за рекламиране на международно ниво имат общините във вътрешността на страната, които предлагат туристически продукт, различен от сезонния, подчертаха членове на Постоянната комисия по младежки дейности, спорт и туризъм на НСОРБ.
Дебати провокира и темата за смисъла от съществуването на Организациите за управление на туристическите райони (ОУТР). Категоричното мнение на представителите на общините е, че ОУТР почти не работят, а за издръжката им се грижат основно общините, които са членове на съответното сдружение – туристически район. „По-скоро общините помагат на районите, отколкото районите на общините“, споделиха със заместник-министър Георгиева членовете на Комисията и подчертаха, че именно маркетингът на дестинациите е основна задача на ОУТР, която те към момента не могат да изпълняват.

„Организациите за управление на туристическите райони не издържат проверката на времето“, призна заместник-министърът на туризма. Концепцията е разработена от туристическото ведомство и утвърдена от Министерския съвет, но до момента не може да сработи и до момента те създават впечатлението на излишна администрация без реален ефект. НСОРБ и общините трябва да бъдат равностоен партньор при разработване на системата за туристическо райониране, категорична бе зам.-министър Георгиева.
Тя представи и данни за приноса на различните видове туризъм към приходите от тази дейност.
20% е делът на културния туризъм в общия микс на държавата, на 16% е нараснал приносът на СПА и здравния туризъм. Делът на сезонния туризъм – морски и зимен, бележи спад, отчитат от Министерството на туризма.
Със или без дефинирани туристически райони, общините трябва да мислят за обединяване на потенциала си за да разнообразяват туристическия продукт и да разширяват периода на престой на туристите.
Сериозна възможност за насърчаване на вътрешните пътувания общините и министерството виждат в българската филмова индустрия. Община Сандански сподели своя опит за консолидиране на бранша около снимките за двата сезона на сериала „Вина“. Местната администрация с готовност е съдействала на снимачния екип, тъй като е видяла във филма отлична възможност за популяризиране на винопроизводството, винените маршрути и развитие на винарската индустрия в региона. Въпреки скептицизма на местния бизнес по време на снимачния процес на първия сезон, вторият вече е провокирал изключителна активност на местните предприемачи.
Подобен ефект отчитат и други два български сериала – „Дяволското гърло“ и „Есента на демона“. Министерството на туризма е готово да посредничи при осъществяване на контакти с продуцентски компании, които проявяват интерес към страната ни като снимачна площадка. Туристическото ведомство продължава да поддържа регистъра на туристическите фестивали и събития, за който всяка община може да подава своевременно информация за организирани събития, представляващи интерес за туристически посещения. Министерството издава всеки месец и специализиран информационен бюлетин „Култура на фокус“. При неговото стартиране НСОРБ изпрати покана до всички общини за предоставяне на актуална информация.


png.png)






