Даниел Панов, председател на УС на НСОРБ и кмет на Велико Търново, коментира в предаването „Тази сутрин“ на bTV темата за вандалските прояви в различни населени места, усилията, времето и средствата, които местната власт влага за справянето с проблема.
"В последната година средствата, които сме изпозвали от данъците на всички нас - гражданите и бизнеса във Велико Търново - са приблизително 100 хил. лв., като за 2015г. тази сума е била 50 хил. лв. Всеки ден чуваме за посегателство в много общини върху площадки за отдих, детски площадки, спортни съоръжения на открито, чупене на осветителни тела в парковете. Вандализъм също е и изхвърляне на битов отпадък на открити места, което от своя страна обособява нерегламентирани сметища. Десетики са случаите, които можем да посочим", заяви кметът на Велико Търново и добави, че стойността за ремонт след вандализъм коства сума, равна на изграждането на няколко открити площадки.
"Време е депутатите да променят Закона за МВР, от години общините настояваме за създаване на общинска полиция. Така общините ще могат по-бързо и адекватно да се справят с вандализма. Сега се разчита само на камерите“, каза Даниел Панов. Той даде и примери за разходите на общините за ремонти и почистване след вандалски прояви.
Местните власти апелират гражданите да подават сигнали и да свидетелстват за вандалски прояви.
За да даде гласност на проблема, НСОРБ започна поредица от публикации за вандалските прояви в общините и информация за средствата, които се използват за почиставне и ремонт, идващи от данъците и таксите на всички нас. Повече информация за рубриката на НСОРБ: ТУК.


png.png)






