В централните новини на BTV на 7 август беше излъчен репортаж за вандалските прояви в общините. Темата е отзвук от инициативата на НСОРБ да даде гласност на усилията, времето и средствата, които местните власти влагат за възстановяване на щетите от посегателства върху общинска собственост, за изчистване на нерегламентирани сметища или графити. Всичко това става за сметка на общинските бюджети, т.е. от парите на гражданите за местни данъци и такси.
Кметът на столичния район „Витоша“ дава пример с нанесената щета за около 30 хил. лв. на новостроящото се спортно игрище в кв. „Симеоново“.
В Царево Общината задели последно 1000 лв., за почистване на градския фонтан от изсипаната в него бутилка веро. Вандалите са деца.
Поне 4 – 5 пъти Община Бургас почиства незаконни сметища и гета. Само за 6 месеца възстановяването на щети от вандалски действия струват на местната администрация 150 хил. лв.
Във Велико Търново щетите са за 100 хил. лв. годишно.
В Дебелец малолетни вандалстваха в обществената тоалетна.
Гледайте репортажа на Христиания Червенкова и регионалните кореспонденти от Бургас, Велико Търново, Казанлък, Пловдив във фейсбук страницата на НСОРБ.


png.png)






