До 14 септември в Брацигово се провежда четвъртото издание на международния форум за недвижимо културно наследство „Брацигово- каменният поток на времето“. Тазгодишното издание е на тема „Архитектура и археология“ и в него участват експерти и учени от България и Италия.
Форумът бе открит от арх. Десислава Димитрова от Камарата на архитектите в България и основен организатор на събитието. Участниците бяха приветствани от кмета на община Брацигово Надежда Казакова, областния управител на Пазарджик Валентина Кайтазова и посланика на Италия у нас Джузепина Дзара.
Надежда Казакова припомни накратко историята на Брацигово и подчерта, че в родопския град се поставят устоите на важни моменти от българското Възраждане със създаването на брациговската архитектурно-строителна школа. "Община Брацигово пази много архитектурни паметници, които са свидетелство на богатото историческо минало на България. Наш дълг е да опазваме наследството на Брацигово в неговата цялостност и автентичност и да го предем на следващите поколения", добави кметът и припомни, че част от целите на форума са създаването на Национална школа по архитектурно-строителна реставрация в Брацигово.
„Брациговската архитекутра школа оставя траен отпечатък върху културата и самочувствието на българите през Възраждането. За сто години над 600 брациговски строители градят църкви, училища, мостове, градски кули и дюкяни в днешна Южна и Северна България. Техните сгради имат характерен стил и остават трайно впечатление", каза областният управител на Пазарджик Валентина Кайтазова. Тя изрази надежда, че с обединени усилия ще се изпълни една от целите на проекта – да се създаде международен център за архитектурно-строителна реставрация.
Посланикът на Италия Джузепина Дзара отбеляза положителното сътрудничество между българските и италианските специалисти в областта на недвижимото културно наследство.
Представители на НСОРБ на откриването на форума бяха Мила Гиздова – ст. експерт „Териториално развитие“, и Евгения Немска – началник на кабинета на изпълнителния директор.
„Всички си даваме сметка, че опазването е един сложен, многопластов и продължителен процес, за чиято успешна реализация е необходимо тясно сътрудничество и координация между отговорните институции, проектанти, строители, експерти, образователни структури, представители на заинтересованите общности. Надяваме се с общи усилия – на НСОРБ и общините, на Министерството на културата, Националния институт за недвижимо културно наследство, Камарата на архитектите в България, Камарата на строители в България и на всички, посветени на опазването на общото ни наследство, да открием правилната формула за ефективното опазване и ревитализация на културните ценности“, каза Мила Гиздова.
След официалното откриване на форума бе подписан меморандум за партньорство в областта на опазването на недвижимото културно наследство, традициите, архитектурата, археологията и изкуствата. Документът предвижда ускоряване на процеса за реставрация, консервация и адаптация на културните ценности.
Подписи под меморандума сложиха областната управа на Пазарджик, Община Брацигово, Камарата на архитектите, Камарата на строителите, Националният исторически музей, РИМ-Пазарджик, Конфиндустрия България, Общество "Културно наследство", българският представител на най-голямата организация за опазване на културното наследство в Европа „Европа Ностра“. Предстои Меморандумът да бъде подписан от Министерство на културата.
Брацигово е включен в националния календар на събитията за Европейските дни на наследството 2024 и се реализира под патронажа на Министерство на културата.
На централния площад в Брацигово хор „Тискали“ от о. Сардиния представи традиционни песни и танци от Италия. Програмата на форума включва ще кръгла маса на тема „Археология и архитектура – реализации и перспективи“, гостуваща изложба „България и мозайките“, реализирана в сътрудничество с български музеи и представяща богатото и разнообразно наследство в страната ни от антични, средновековни и съвременни мозайки.
/МБ/


png.png)






