Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Без карантина и изолация за заразени и контактни с COVID-19

Без карантина и изолация за заразени и контактни с COVID-19

10.11.2023
Без карантина и изолация за заразени и контактни с COVID-19
Източник: БТА

Парламентът единодушно гласува промени в Закона за здравето, които отменят карантината и изолацията за заразени и контактни на заразени с COVID-19. 

Промените са внесени от Министерския съвет. В мотивите към тях се посочва, че предвид настоящите епидемиологични характеристики на заболяването, както и наличието на ефективни ваксини в страната, провеждането на надзор на COVID-19 и готовността на медицинския персонал за лечение на заболели, спрямо заболелите и контактните лица не следва да се прилагат допълнително ограничаващи мерки, като задължителна изолация и карантина. Изолацията следва единствено да се прилага в лечебните заведения като част от дейностите по превенция и контрол на възникването на вътреболнични инфекции.

Повече от час и половина продължиха дебатите по законопроекта. В хода на дискусията депутати засегнаха темата колко души са починали от COVID-19 и колко заради този вирус, както и кой носи политическа отговорност за наложените в обществото мерки.