„Вие сте посланици на дестинация България и хората, които правят така, че страната ни да влезе в сърцето на всеки един турист“, каза министър Зарица Динкова при откриването на първата Национална среща на организациите на екскурзоводите в България. В дискусията взеха участие и представители на НСОРБ. Министърът на туризма заяви, че последните няколко години са били изключително трудни за целия сектор „Туризъм“, въпреки това, благодарение на усилията на екскурзоводите, страната ни е поддържала положителния си имидж на желана дестинация.
Форумът се проведе в София и събра ръководствата на екскурзоводски сдружения от страната, които представиха предизвикателствата пред професията и дискутираха възможни мерки за тяхното преодоляване с представители на централната власт, общини и институции.
В срещата взеха участие съветникът на министъра на туризма проф. д-р Мариела Модева, експерти от Министерството на туризма, директорът на дирекция „Културно наследство, музеи и изобразителни изкуства” в Министерство на културата Екатерина Джумалиева, представители на Комисия за защита на потребителите, Сдружение „Български музеи“ и сдружения, представляващи туроператорите. От страна на местната власт отношение по поставените въпроси взеха заместник-кметовете на Столична община и община Кюстендил Никола Барбутов и Кристиян Иванчов, Борислав Йорданов, управител на „Царевград Търнов“, Маргарита Крумова, началник-отдел „Туризъм и младежки дейности“ в община Стара Загора, Станислава Маринова, ръководител ТИЦ в община Варна, д-р Теменуга Георгиева от РИМ-Велико Търново.
Представителите на организациите на екскурзоводите поставиха широк кръг проблеми, касаещи дейността им: транспортна достъпност до туристическите обекти, недостига на информационни материали, липсата на контрол за спазване на изискванията за упражняване на професията „екскурзовод“, недостатъчната гъвкавост в ценовата политика в музеите, както и тяхното работно време.
Част от повдигнатите казуси бяха адресирани към общинските администрации и засягаха основно инфраструктурното обезпечаване на туристическите обекти – удобни паркинги, повече санитарни помещения, информационни табели и поддръжката на зоните около обектите.
Присъстващите представители на общини заявиха, че няма общинско ръководство, което да не споделя каузата на всички ангажирани в сектора, за предоставяне на най-доброто възможно обслужване за всички посетители и туристи. Основният проблем, който, според участниците, пречи за развитие на туристическата суперструктура и социализацията на обектите, е собствеността. В по-голямата си част сградите, в които се помещават културните институции – галерии, храмове, музеи и техните обекти, не са общинска собственост, а държавна. За ремонт, обновяване или дори елементарна укрепителна дейност, е необходимо съгласие на принципала. В желанието си да подобрят условията за посетителите, общините влизат в дълъг цикъл от кореспонденции с различни институции, които понякога не само че не завършват с намиране на решение, но и често задълбочават проблема.
„Разбираме Вашите тревоги и използвам случая да заявя, че с новия екип сме Ваши партньори. Имаме план да разкажем историята на града си по нов начин, да направим столицата част от комплексен туристически продукт, който да включва други дестинации в страната. Искаме да превърнем София от град, който разглеждаш за 3 часа, в такъв, за който три дни не стигат“, заяви заместник-кметът на София Никола Барбутов и посочи двата приоритета в сферата на туризма. Първият е Витоша да се превърне в привлекателен център за целогодишен туризъм, а вторият е по-ефективното използване на минералните води на София. За целта се предвижда да бъде създадено звено за управление на минералното богатство, с цел включване на водния ресурс от различните столични квартали в единен привлекателен продукт и обособяване на модерни СПА центове с модерна визия. „В момента най-популярен в София е уикенд туризма. Ще положим усилия да развием потенциала в още направления – планински, приключенски, СПА туризъм. Целта е да продължим да изграждаме дългосрочен устойчив продукт“, каза заместник-кметът.
„Всички Вие сте добре дошли в РИМ-Стара Загора и неговите обекти. Не връщаме екскурзоводи, водещи беседи на територията на музея, това е Ваше право“, заяви представителят на община Стара Загора Маргарита Крумова и добави, че екскурзоводите са освободени от таксата за вход на музейните обекти в града. Тя добави, че общинската администрация и РИМ - Стара Загора правят всичко възможно, за да поддържат съществуващата и да развиват по-модерна и приобщаваща инфраструктура, но казусът със собствеността е сериозна пречка. Тя сподели наблюденията на екскурзоводите за сериозното забавяне на преписките и процедурите в Министерството на културата. „Междувременно гости и граждани искат обяснение от Общината защо паркингът не е достатъчно голям или защо няма рампи за хора със специални потребности“, допълни Маргарита Крумова. „Проблемите са доста по-дълбоки от привидното. Можем да бъдем добър стопанин, ако имаме правно основание на това“, каза началникът на отдел „Туризъм и младежки дейности“ в Стара Загора.
Към гледната точка на колегите си се присъедини и ръководителят на ТИЦ в Община Варна Станислава Маринова. Тя даде за пример за добро сътрудничество между Туристическия информационен център към Община Варна и Съюза на екскурзоводите в България, които съвместно организират безплатни пешеходни туристически обиколка с професионален екскурзовод на български език.
„Новото общинско ръководство се е заело с нелеката задача да постави туризма сред приоритетните сектори и да наложи града като водеща балнео, културно-историческа и зимна дестинация“, заяви Кристиян Иваночов - заместник-кмет на Кюстендил. Той добави, че Регионалният исторически музей в града е основен партньор в реализирането на тази цел. За улеснение както на екскурзоводската дейност, така и на гостите на Кюстендил, предстои актуализиране на информационните табели на територията на общината, както и въвеждане на дигитални и атрактивни новости за музейните обекти.
Община Кюстендил неведнъж е настоявала от МК за предоставяне на безвъзмездно право на управление на археологическата недвижима културна ценност крепост "Хисарлъка“. Тя е една от най-посещаваните забележителности за региона. Грижата за достъпността, безопасността и предоставянето на паркинг и санитарни помещения е на Общината. На предстоящото заседание на Общинския съвет ще обсъди дали да се направи пореден опит за искане за предоставяне на управлението на крепостта от МК.
Голяма част от проблемите, свързани с посещението на културните и историческите забележителности в България е свързана с решения, които трябва да се вземат от Министерството на културата и е крайно време то да припознае културния туризъм като съществена част от дейността си, каза в рамките на срещата Даниела Стоева, заместник-председател на АБТТА. Преди пандемията се организираха подобни срещи, на които се поставяха същите проблеми. Фактът, че и днес отново излизат на дневен ред, означава, че не са били решени, заяви тя и припомни, че едно от ключовите събития, които АБТТА организира ежегодно, е традиционната среща между туристическия бизнес, местната власт и държавните институции.
В заключение съветникът на министъра на туризма проф. д-р Мариела Модева обобщи основните акценти от първата Национална среща на организациите на екскурзоводите в България и заяви готовността на министерството да превърне проведената дискусия в традиция.








png.png)






