Кметовете на Столична община, Свиленград, Пловдив и Стара Загора - Йорданка Фандъкова, арх. Анастас Карчев, Здравко Димитров и Живко Тодоров посетиха Истанбул по покана на кмета на турския мегаполис Екрем Имамоглу.
Инициативата на кмета Имамоглу В40 събра в турския град кметовете на Атина, София, Сараево, Пловдив, Стара Загора, Свиленград, Пула и Лакташи, за да задълбочат връзките на градовете в сферата на икономиката, културата, образованието, местната демокрация, както и за решаване на глобални предизвикателства като изменението в климата, включването на зелените политики, дигиталната трансформация и местната демокрация, като част от устойчивото управление на градовете.
Заедно с членове на Мрежата на балканските градове В40, българските кметове бяха официални гости на провеждането на 44-тия Истанбулски маратон - един от най-големите световни маратони и единствени между два континента. Арх. Атанас Карчев се включи в част от 42-километровия пробег и премина по Босфорския мост, свързващ Азия и Европа.
След маратона кметовете участваха в церемония по откриване на нов парк и паметник, изобразяващ разклонено дърво като символ на общността на Мрежата на балканските градове В40. Кметът на София Йорданка Фандъкова отправи предложение София да бъде домакин на среща на мрежата В40.
По време на работното посещение делегацията разгледа завода за биометанизация на Камербургаз. Заедно с проф. д-р Пелин Алпкьокин – заместник генерален секретар на отдел „Опазване на околната среда и развитие“ и отдела „Железопътни системи, и проф. д-р Айшен Ердинчлер – ръководител на катедра „Опазване на околната среда и развитие“, бяха обсъдени теми в сферата на чистотата на въздуха, опазването на околната среда и обработката на отпадъците.
Организацията В40 е създадена по идея на кмета на Истанбул през ноември 2021 г. с участието на 25 общини от 11 държави, споделящи общи ценности за регионално партньорство и стабилност между градовете. Ръководството на мрежата е на ротационен принцип и за следващата година се пое от кмета на гръцката столица Атина. Стремежът е мрежата да обхване 100 града от Балканите, които имат обща визия за европейско бъдеще и развиване на сътрудничеството в този регион.
В края на юни се проведе среща на Мрежата на балканските градове В40 между български кметове и Екрем Имамоглу, организирана от Националното сдружение на общините в Република България.
Повече за срещата вижте: https://www.namrb.org/bg/aktualno/balgarskite-obshtini-s-prinos-za-nay-znatchitelnoto-razshiryavane-na-mrezhata-na-balkanskite-gradove-40







png.png)






