Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Българската делегация в Комитета на регионите се срещна с Постоянния ни представител към ЕС

Българската делегация в Комитета на регионите се срещна с Постоянния ни представител към ЕС

12.10.2022
Българската делегация в Комитета на регионите се срещна с Постоянния ни представител към ЕС

Делегацията в състав кметовете на Габрово – Таня Христова, Белица – Радослав Ревански, Горна Оряховица – Добромир Добрев, Гоце Делчев – Владимир Москов, Джебел – Неджми Али, Монтана – Златко Живков, Правец – Румен Гунински, Ловеч – Корнелия Маринова и съветникът от Столичния общински съвет Малина Едрева проведе среща с посланик Румен Александров. След пандемията с COVID това е първата среща в дипломатическата мисия.

Посланик Александров представи накратко как функционира дипломатическото ни представителство, както и основните теми и направления на работа на българския екип в Брюксел. Той сподели, че след началото на военните действия в Украйна основен акцент са темите за осигуряване подкрепа за бежанците от Украйна, както и сравяне с възникналата енергийна криза.

Сред обсъдените въпроси бяха дерогацията за България по отношение на закупуването и вноса на суров нефт с произход Русия. Коментираха се и мерките, приети на ниво ЕС, за намаляване на потреблението на енергия и таван на приходите на производителите на електроенергия. От всички държави ще се очаква поне 5% намаляване на потреблението на електроенергия в ЕС през върховите часове, като държавите-членки ще могат да събират средства от свръхприходите на енергийния сектор (таван от 180 евро на мегават час) и да ги пренасочват към най-уязвимите хора и дружества. Новите правила ще се прилагат от 1 декември 2022 г. до 31 декември 2023 г.

Въпреки изключително сложната ситуация в сектора на енергетиката, целите по отношение на Европейската зелена сделка и политиките за климатична неутралност към момента не се очаква да бъдат ревизирани.  

Посланик Александров се спря и на предложението за REPowerEU - план за постепенно премахване на зависимостта на Съюза от вноса на руски изкопаеми горива, който Съветът одобри миналата седмица. Предложението ще наложи промени в националните планове за възстановяване и устойчивост, за да се финансират ключови инвестиции и реформи. Общият размер на средствата е 20 милиарда евро. Промените в коефициента на разпределение са благоприятни за България, като формулата отчита политиката на сближаване, зависимостта на държавите-членки от изкопаеми горива и увеличаването на цените на инвестициите.

На срещата бяха обсъдени и теми в сферата на земеделието, Социален фонд за климата и др.