Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | България ще бъде домакин на Глобалната конференция за винен туризъм

България ще бъде домакин на Глобалната конференция за винен туризъм

27.02.2025
България ще бъде домакин на Глобалната конференция за винен туризъм

Пловдив е избран за домакин на деветото издание на Глобалната конференция за винен туризъм. Инициативата, организирана от Министерството на туризма, в партньорство със Световната организация по туризъм към ООН (UN Tourism), ще популяризира богатата история, култура и туристически възможности на България. Тя ще представи страната като водеща дестинация за кулинарен и винен туризъм.

По този повод министър Мирослав Боршош и генералният секретар на UN Tourism Зураб Пололикашвили посетиха най-стария град в Европа. Двамата проведоха работна среща с кмета на Пловдив, Костадин Димитров, на която бяха очертани първите стъпки по подготовката на събитието.

„България спечели признанието на специализираната агенция към ООН в конкуренция с много страни и съм горд с този успех. Това е изключителна възможност да представим страната си като привлекателна дестинация за винен туризъм пред най-големите световни медии и авторитети в този сектор“, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош.

В Пловдив се провеждат фестивалите „Дефиле на младото вино“ и „Вино и гурме“. Всяка година те привличат стотици любители на виното. „Градът ни е доказал своята ангажираност към развитието на винения туризъм и с нетърпение очакваме да покажем на глобалната сцена неговото очарование. Възможността е уникална и знам, че след това събитие Пловдив и България ще застанат още по-категорично на картата на винения туризъм“, подчерта кметът Костадин Димитров.

Генералният секретар на Световната организация по туризъм Пололикашвили лично разгледа някои от най-емблематичните културно-исторически обекти в града и изрази възхищението си от неговото богато наследство и туристически потенциал.

/МБ/