Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | Бъдещето на градския електротранспорт дискутираха на Национална конференция в Бургас

Бъдещето на градския електротранспорт дискутираха на Национална конференция в Бургас

26.07.2024
Бъдещето на градския електротранспорт дискутираха на Национална конференция в Бургас

Бургас беше домакин на Националната конференция на Асоциацията на предприятията от градския електротранспорт в България.

Основната тема на форума бе „Развитие на градския електротранспорт за обществен превоз на пътници“. От името на кмета-домакин Димитър Николов поздрав към участниците отправи неговият заместник Станимир Апостолов. От името на НСОРБ, приветствие отправи ст. експерт Симеон Петков, който подчерта необходимостта от запазване на Общинските предприятия, чрез които може да се осъществява технологичен и управленски напредък, както и така необходимото общинско сътрудничество. Събитието уважи с присъствието си и областният управител проф. Мария Нейкова.

Организатор на конференцията е „Бургасбус“, а модератор на събитието е инж. Иван Костов, председател на УС на Асоциацията на предприятията от градския електротранспорт в България.

Присъстващите се запознаха с изцяло обновения градски транспорт на Бургас. За въвеждането в експлоатация на електрически автобуси, фотоволтаична електрическа централа и локална система за съхранение на ел. енергия говори инж. Л. Атанасов, зам.-управител „Бургасбус” ЕООД. Общината е осигурила 56 нови електробуса, след спечелен проект, които са 20 % от всички електроавтобуси, използване на територията на страната в момента.

По време на форума бяха представени добри практики и от общините Плевен, Стара Загора, Добрич, Сливен и Столична.

Участниците в конференцията имаха възможност да посетят на място Автобусно депо на „Бургасбус” ЕООД и да разгледат зарядна зона за електрически автобуси с 44 захранващи станции тип AC/DC и функционираща фотоволтаична централа, захранваща зоната, както и Диспечерския център на дружеството. През втория ден, те посетиха и зарядна зона за електрически автобуси с 12 захранващи станции тип DC/DC на територията на Тролейбусно депо в „Меден рудник“.