Направление „Архитектура и градоустройство“ съвместно с Общинско предприятие „Софияплан“ стартираха серия от проучвания, свързани с проблемите при отчуждаване на имоти на територията на Столична община. НАГ възложи на Института за пазарна икономика извършване на комплексно изследване на предизвикателствата и възможните законодателни промени, нови приходоизточници и инструменти за финансиране при провеждане на политиката по отчуждаване на имоти в Столична община.
Трите водещи предизвикателства пред политиката по отчуждаване на имоти в столицата, които откроява Доклада, са:
- липсата на достатъчно ресурс за отчуждаване;
- липсата на решение по отношение на зелените клинове;
- спорен модел за оценка на имотите за отчуждаване.
Анализът обръща внимание и на сериозното изоставане на данъчни оценки на имотите в София и постоянно намаляващия дял на приходите от облагане на сгради в собствените приходи на общината.
Докладът предлага няколко възможни решения, сред които:
- актуализация на данъчните оценки на недвижимите имоти;
- потенциално въвеждане на нова „благоустройствена“ компонента в облагането на имотите; приемане на нови и повече на брой ценови зони, което да изчисти модела на търсене на пазарни аналози;
- сезиране на ВАС с цел изчистване на спорни моменти в практиката по отчуждаване и конкретно по отношение на казуса с трайния начин на фактическо ползване на имотите.
С пълния текст на доклада можете да се запознаете от страницата на НАГ https://nag.sofia.bg/FileBrowser/File?path=esoft.portal%2FDoklad_IPI_Arh_fin.pdf


png.png)






