По инициатива на Агенцията по геодезия, картография и кадастър (АГКК) се поведе събитие за представяне и подготовка за работа с новата кадастрално-административна и информационна система на Агенцията, която е планирано за заработи до края на 2024г. Както НСОРБ информира, миграцията към новата система е предвидена да бъде направена в рамките на 5 дни - от 11 декември /сряда/ до 15 декември /неделя/. В този период информационните системи и порталът за електронни услуги КАИС няма да бъдат достъпни, а АГКК няма да изпълнява услуги от кадастралната карта и кадастралните регистри, тъй като е необходимо да се извърши цялостно спиране на текущите системи и прехвърляне на всички данни. По изготвен от Агенцията график, от 16 декември 2024г. всички услуги ще се предоставят с новата интегрирана информационна система за кадастрални и специализирани данни на АГКК.
Внедряването на системата цели оптимизиране и подобряване на административното обслужване чрез:
- Подобряване бързината и достъпа до административните услуги с оглед на факта, че всичките услуги ще могат да се заявяват, изпълняват и получават, в което и да е структурно звено на АГКК за територията на цялата страна;
- Разпределение на постъпилите заявления за предоставяне на административни услуги на случаен принцип във всички териториални звена на АГКК, независимо от местонахождението на имота;
- Засилване на ролята на електронния документ, безвъзмездно предоставяне на услуги на административните и съдебните органи, на лицата с публични функции и на организациите, предоставящи обществени услуги, като вътрешни електронни административни услуги;
- Усъвършенстване на работните процеси при поддържане на кадастралната карта и кадастралните регистри и предоставяне на достъп до нови данни и услуги.
Системата интегрира всички налични системи за кадастрални и специализирани данни на АГКК в единна среда, като картата е надградена с допълнителни слоеве /напр. проектни имоти/, както и с възможност за генериране на исторически данни по КК за даден имот и др.
Тя е с нов потребителски интерфейс и е интегрирана с всички системи на електронното управление – е-автентикация, е-връчване, е-плащане, Regix. Осигурена е и връзка с имотния регистър, търговския регистър, ГРАО, Български пощи и системи за електронни плащания. Входът в системата ще се осъществява с КЕП, ПИК на НАП или ПИК на НОИ.
Предстои да бъдат публикувани подробни ръководства за работа със системата. Достъп до част от функционалностите ще бъде предоставен и през мобилно приложение.
/МГ/
/ИИ/


png.png)






