Този сайт използва "бисквитки" (cookies) за своята ефективност. Продължавайки напред, Вие сe съгласявате с нашата Политика за поверителност

×
НАЦИОНАЛНО СДРУЖЕНИЕ НА ОБЩИНИТЕ В РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ

Новини Новини

Актуално

Начало | Актуално | 24 часа: "Бунт за водата – общини не искат да я делят с държавата насила, защото поскъпва"

24 часа: "Бунт за водата – общини не искат да я делят с държавата насила, защото поскъпва"

20.12.2023
24 часа: "Бунт за водата – общини не искат да я делят с държавата насила, защото поскъпва"

В материал на "24 часа" е представена гледната точка на местната власт по повод предложения от МРРБ за предварително обсъждане нов Закон за водоснабдяването и канализацията. Основната промяна в проектозакона е обединение на съществуващите ВиК дружества и обособяването им по региони. Идеята е така да се въведе еднаква цена на водата за всички населени места. Обединението е задължително - там, където има общински дружества, собствеността ще трябва да се подели с държавата.

Мотивът е, че така по-лесно ще се осигурява европейско финансиране за водните проекти.

Кметовете обаче не са съгласни с предложението, както НСОРБ заявява в изпратено Становище до МРРБ.

Има случаи, при които, ако общинското ВиК се влее в регионалната водна структура, цената на водата трябва да скочи двойно. Като парадоксален пример се посочва казус с ВиК структурата на Шумен, която представяйки бизнес плана си пред КЕВР за утвърждаване, е мотивирала исканата по-висока цена на водата като е представила за свои инвестиции, направени от общината. Тази година ВиК в Шумен вдигна цената на водата на 5,14 лв. за кубик, което създаде недоволство в Община Върбица - единствената на територията, в която водата не се добива с помпи. Общиснкият съвет гласува за излизане от водното сдружение, но държавата в лицето на МРРБ не разреши. Междувременно самата община Шумен пожела да излезе от местното сдружение, но гласуването на това решение бе отхвърлено на сесия на общинския съвет.

В област Ловеч седемте ВиК дружества добиват водата на различен принцип – едните я изтеглят с помпи, които работят на ток, което вдига цената. Други ползват гравитачен метод и с малко повече усилия за поддържането на мрежата имат прилични резултати. Затова водата в Троян струва 3 лева за кубик, а в Ловеч скоро ще стане 4,88 лв.

“Споделихме с министъра на регионалното развитие, че всяка година община Троян инвестира във водната си мрежа толкова средства, колкото и държавното ВиК дружество в останалите 7 общини от обособената територия на Ловеч. При това общинският ВиК оператор в Троян отчита значително по-малко загуби на питейна вода и поддържа по-ниски цени. Аз няма как да обясня на хората защо трябва да влеем нашия оператор в зле управлявана структура и да загубим постигнатите с техните средства подобрения”, коментита темата пред "24 часа" кметът на Троян и заместник-председател на УС на НСОРБ Донка Михайлова.

Все повече общини обсъждат идеята да напуснат ВиК асоциациите. Общинският съвет в Елин Пелин вече е взел такова решение. ВиК не изпълнява сключените договори и инвестиционната програма, не спазва и законови изисквания. Трябва да се търси друг формат, този е неработещ. Това коментира кметът на Елин Пелин и член на УС на НСОРБ Ивайло Симеонов.

Водните асоциации бяха въведени в закона още през 2012 г., но процесът по създаването им се точи вече 11 години, без да е довършен докрай. Това окрупняване се налага, защото раздробените малки ВиК дружества не могат да са бенефициенти по европейските програми. Реформата е започнала на принципа обединяването да става по териториален признак. Системата е “една област – един воден оператор”. Това означава и една цена на водата на територията на цялата област. Активите обаче продължават да са собственост на общините и да се поддържат от тях. На много места обаче това ги натоварва финансово и невинаги успяват да се справят. Но те нямат думата при вземането на най-важните решения, което поражда редица проблеми из цяла България.

На среща с НСОРБ миналата седмица министърът на регионалното развитие Андрей Цеков коментира, че е нужно да се намери разумно решение, което да позволи държавата да инвестира, в това число и европейски средства.  Секторът е управляван лошо дълго време и всяко мнение и предложение за преодоляване на проблемите би било от полза. Информация за срещата: Вижте.

Целия материал на "24 часа" четете: ТУК.